Äänekoskelle laina EIP:ltä
Euroopan investointipankki (EIP) lainaa Metsä Groupin Äänekosken sellutehtaan rakentamiseen 275 miljoonaa euroa.Siitä 75 miljoonaa on Euroopan strategisten investointien rahaston takaamaa. EIP:n lainan takaisinmaksuaika on pidempi kuin pankkilainojen yleensä. Maksuaikaa on yli kymmenen vuotta.
Rahasto on osa Euroopan komission varapuheenjohtajan Jyrki Kataisen vetämää investointiohjelmaa, jonka tavoitteena on luoda 315 miljardin euron verran uusia investointeja EU-maihin. Muita sellutehtaan rahoittajia ovat Finnvera ja Ruotsin vastaava vientiluottorahoittaja EKN sekä kuusi pankkia.
EIP:n tiedotteen mukaan lainan avulla tehtaasta saadaan omavarainen käyttämällä uusiutuvaa energiaa. Pankki odottaa lainan kannustavan muita rahoittajia osallistumaan hankkeeseen.
Pankin mandaattiin kuuluu rahoittaa energiatehokkuutta ja bioenergian käyttöä edistäviä hankkeita.
Aimo Vainio
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
