Uusi menetelmä kyllästämiseen
JOENSUU (MT)
Stora Enso on kehittänyt uudenlaisen puun kyllästysmenetelmän. Laboratorio-olosuhteissa on käsittelystä riippuen saavutettu lahonkestoluokat 1–3, kertoo tuotepäällikkö Petri Meriläinen Stora Ensosta.
Esimerkiksi kreosootti, eli kivihiilitervan tisle kuuluu lahonkestoluokkaan 1, käsittelemätön männyn pintapuu luokkaan 5 ja sydänpuu luokkiin 3–4.
Q-treat -puunkäsittelymenetelmässä on kolme vaihetta. Ensin puu esikäsitellään, tarkoituksena on varmistaa käsittelyaineiden tunkeutuminen riittävän syvälle. Seuraavaksi puu kyllästetään liukoisella silikaatilla ja lopuksi viimeistellään lämpökäsittelyllä.
Käsittelyn vaiheita muokataan lopputuotteen asettamien vaatimusten mukaisesti, eli eri tuotteille on olemassa erilaiset käsittelyasetukset, selittää Meriläinen.
Menetelmä on myrkytön ja käsitellyn puun voi polttaa polttopuun seassa. Polttamista ei kuitenkaan suositella, koska hyvien palosuojaominaisuuksiensa takia materiaali palaa erittäin huonosti.
Toistaiseksi menetelmää sovelletaan vain männylle.
Stora Enson Uimaharjun saha on lähes sataprosenttisesti mäntysaha. Sen kahden sahalinjan vuosittainen tuotantokapasiteetti on 280 000 kuutiometriä.
”Lähialueiden raaka-ainepohja on juuri sopiva mäntysahalle. Keskikuljetusmatka on noin sata kilometriä”, kertoo sahan johtaja Petri Pussinen.
Q-treat -menetelmän pilottilaitos sijaitsee Uimaharjussa.
Laitoksen sijaintipaikan valintaan vaikuttivat merkittävästi sahan alueelta löytyvä puun lämpökäsittelylaitos, sopiva raaka-ainepohja sekä sellutehtaalta saatavilla oleva energia. Laitoksen kapasiteetti on 3 000 kuutiometriä.
Perussahauksen lisäksi Uimaharjussa tehdään jatkojalosteita jo nyt. Ovi- ja ikkunateollisuuden sormijatkettuja komponenttien kapasiteetti on 13 000 kuutiometriä ja lämpöpuun 18 000 kuutiometriä.
SARI PENTTINEN
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
