Lännen Media: Suomeen saapuu sunnuntaina kesän ensimmäiset thaipoimijat
Jokaisen Suomeen saapuvan thaimaalaisen marjanpoimijan on läpäistävä koronatesti ennen lähtöä Thaimaasta.Suomeen saapuu huomenna sunnuntaina noin 300 thaimaalaista marjanpoimijaa, uutisoi Lännen Media. Pohjanmaalainen Marja Bothnia Berries Oy vastaanottaa poimijat Helsinki-Vantaan lentokentällä.
Tilauslennon on järjestänyt Thaimaa. Kaikki Suomeen tulevat poimijat on testattu Thaimaassa, ja testit tehdään Thaimaan viranomaisten pyynnöstä.
Hallitusneuvos Olli Sorainen työ- ja elinkeinoministeriöstä kertoi torstaina Lännen Medialle, että nyt sunnuntaina Suomeen saapuvat thaipoimijat ovat ensimmäisiä tänä vuonna saapuvia thaipoimijoita.
Saapuminen on suunniteltu tarkasti: "Marjayritykset ovat sopineet itse lennoista tarkemmin, ja poimijat saapuvat pienissä erissä. He tulevat tilauslennoilla, sillä Thaimaan viranomaiset vaativat erikseen sovittuja tilauslentoja", Sorainen kommentoi.
Thaimaan työministeriö hyväksyi marjanpoimijoiden pääsyn Suomeen ja Ruotsiin vasta noin kaksi viikkoa sitten tiukoin ehdoin.
Työnantajien täytyy muun muassa taata poimijoille minimipalkka ja suojata heitä koronavirukselta tarkasti. Lisäksi poimijat joutuvat kahden viikon karanteeniin palattuaan Thaimaahan.
Lännen Median alkuperäinen uutinen: Suomeen odotetaan viikonloppuna satoja thaimaalaisia marjanpoimijoita – Jokaisen on läpäistävä koronatesti, ennen kuin lähtölupa irtoaa
Lue lisää:
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat



