Metsä Group myy sahansa Virossa
Metsä Group luopuu sahaustoiminnasta Virossa ja myy Metsä Wood Eesti AS:n osakekannan virolaiselle sahayhtiölle Combimill OÜ:lle. Kaupassa vaihtaa omistajaa Reopalun saha, jonka vuotuinen kapasiteetti on 75 000 kuutiometriä kuusisahatavaraa.Metsä Groupin emoyhtiö Metsäliitto Osuuskunta sopi tiistaina virolaisen tytäryhtiönsä Metsä Wood Eesti AS:n koko osakekannan myymisestä virolaiselle Combimill OÜ:lle. Kauppahintaa ei kerrota.
Samalla osapuolet sopivat kaupallisesta yhteistyön jatkosta. Metsä Group toimittaa puuta Combimillin sahalle ja ostaa virolaisyhtiöltä haketta. Metsä Group myös markkinoi Combimillin sahatuotteita.
Kaupalla ei ole olennaista tulosvaikutusta Metsä Woodille.
”Järjestely tukee Metsä Woodin teollisen tehokkuuden strategiaa ja resurssien panostamista Metsä Woodin ydinliiketoimintojen kilpailukyvyn ja tuottavuuden jatkuvaan kehittämiseen”, Metsä Woodin toimialajohtaja Esa Kaikkonen perustelee kauppaa.
Metsä Wood Eesti AS on Metsä Woodin virolainen tytäryhtiö, jonka saha sijaitsee Reopalussa, Järvan maakunnassa Keski-Virossa. Reopalun sahan vuotuinen kapasiteetti on 75 000 kuutiometriä kuusisahatavaraa.
Metsä Wood Eesti AS:n liikevaihto oli viime vuonna noin 16 miljoonaa euroa, ja yhtiö työllistää 38 henkilöä.
Combimill OÜ on virolainen mäntysahatavaran tuottaja, ja sen saha sijaitsee Kõidamassa, Virossa. Combimill höylää ja maalaa sahatavaraa ja kokoaa jatkojalosteista erilaisia komponentteja.
Metsä Wood keskittyy Kaikkosen mukaan kotimaan yksiköiden kehittämiseen.
Suomen ulkopuolella Metsä Wood pyörittää selluyhtiö Metsä Fibren omistamaa sahaa Syvärin rannalla Venäjällä.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
