Puuenergialla käydään huutokauppaa verkossa
Bioenergiapörssissä käydään nettihuutokauppaa energiapuusta, leimikoista ja valmiista polttoaineista. Avajaispäivänä keskiviikkona uudessa verkkopalvelussa oli parikymmentä nuoren metsän leimikkoa tarjolla.
”Omatoiminen metsänhoito ja energiapuun kilpailutus helpottuvat. Toimintatavat myös yhtenäistyvät”, projektipäällikkö Tero Paananen luettelee sähköisen palvelun etuja.
Metsänomistajan energiapuukohde viedään internetsivustolle sen jälkeen, kun metsäneuvoja on arvioinut sen maastossa. Käynnillä selviää myös, saako kohteelle kemeratukea. Pörssillä on kaksi omaa metsäneuvojaa.
Ostaja selviää huutokaupalla. Sovitun ajan kuluttua kohde sulkeutuu. Myyjä voi joko hyväksyä tai hylätä korkeimman tarjouksen.
Palvelun käyttö on molemmille osapuolille toistaiseksi ilmaista.
Julkinen rahoitus pörssihankkeelle päättyy ensi vuoden lopussa. Sen jälkeen palvelu muuttuu tavalla tai toisella kaupalliseksi.
Yrityksille suunnattujen ilmoitusten jättäminen ja selaaminen vaatii rekisteröitymisen.
”Sillä varmistetaan luottamus ja asiakkaiden suoja. Haluamme ilmoituksia oikeilta toimijoilta”, Paananen perustelee.
Sivustolla on myös julkinen, kuluttajille suunnattujen ilmoitusten osio, jossa voi tarjota pieniä puupolttoaine-eriä.
Bioenergiapörssi.fi-sivuston perustivat Oulunkaaren kuntayhtymä ja Pohjois-Pohjanmaan metsäkeskus. Palvelun tarkoitus on lisätä energiapuun käyttöä seudulla.
Järjestäjien tavoitteena on saada pörssin kautta kulkemaan vuoden loppuun mennessä 8 000 kuutiometriä puupolttoainetta kuukaudessa. Hakkeen käyttöä on tarkoitus lisätä vuodessa 200 gigawattitunnin verran.
Toimijat haluavat kehittää pörssiä palautteen avulla ja laajentaa sitä myöhemmin muualle Suomeen.
HENRIK SCHÄFER
www.bioenergiapörssi.fi
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
