Haapajärvi haluaa sellutehtaan
Kaupunki kaivoi vanhat suunnitelmat sellutehtaan rakentamiseksi esiin. Puuta riittää, ja muutkin edellytykset ovat kunnossa.”Tuossa olisi tehtaan portti, tässä varastoalue ja itse tehdas tuon metsän paikalla.”
Kolme miestä viittilöi pellon reunassa, Iisalmi–Ylivieska-radan varressa. Mukana on paksu mappi suunnitelmia ja karttoja.
Julkisuudessa esitetyt arviot siitä, että Suomeen mahtuisi ainakin yksi uusi sellutehdas, ovat saaneet haapajärviset liikkeelle. Hyllystä on otettu parinkymmenen vuoden takaiset selvitykset, joissa Haapajärvi todetaan kaikin puolin sopivaksi paikaksi tehtaalle.
Vuonna 1994 selvitettiin puuvarojen riittävyys, ja tehtiin alustava suunnitelma tehtaan sijoittamisesta maastoon. Myös logistiikka todettiin hyväksi.
”Silloin selvitys ei johtanut toivottuun tulokseen, ja tehdas jäi rakentamatta”, kaupunginjohtaja Juha Uusivirta toteaa. Työ ei kuitenkaan mennyt hukkaan. Useimmat silloin kirjatut asiat pitävät edelleen kutinsa.
”Meillä on täällä puuta, hyvät rautatie- ja maantieyhteydet. Satamat ovat lähellä. On vettä ja riittävät sähkönsiirtoverkot vieressä.”
Metsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat

