VTT kehittää uudenlaista paperin-tuotantoa
VTT alkaa rakentaa vaahtorainausteknologian tutkimukseen teollisen mittakaavan pilottilaitosta.
Vaahtorainauksella voidaan säästää kuituraaka-ainetta, vettä ja energiaa sekä kehittää uusia tuotteita.
”Perusajatus on, että perinteisessä paperinteossa massasta on 99 prosenttia vettä. Vaahtorainauksessa massaan sekoitetaan ilmaa. Rakenneominaisuudet voivat olla hyvinkin erilaisia”, selittää teknologiapäällikkö Janne Poranen VTT:stä.
Menetelmällä voidaan valmistaa hyvin huokoisia, kevyitä ja tasaisia tuotteita kuten hygieniapapereita, eristeitä ja suodattimia.
Laboratoriomittakaavassa on jo osoitettu, että kuituraaka-ainetta säästyy parhaimmillaan kymmeniä prosentteja perinteisiin menetelmiin verrattuna.
Jos tutkimus puoltaa uutta teknologiaa, vaahtorainaus voisi korvata paperitehtaiden nykyisiä ”märän pään” koneita aikaisintaan 5–6 vuoden kuluttua.
VTT:n Kotva-niminen kehityshanke kestää 2 vuotta ja maksaa 2 miljoonaa euroa. Rahoitus on osin julkista, yksityinen osuus tulee metsä-, kemian- ja paperikoneteollisuuden yrityksiltä.
HENRIK SCHÄFER
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
