
Maaseutuyrittäjän leipä tulee monesta puusta – "Erilaiset työkohteet tasapainottavat toisiaan"
Yrittäjän työ kattaa metsäalan, maanrakennuksen ja perunanviljelyn.Lappajärveläisen Tapani Ollin leipä tulee laajalta alueelta. Muutama vuosi sitten toimennimen perustaneen Ollin päivät täyttyvät niin puualan töistä, kaivinkonehommista kuin näin syksyisin myös tärkkelysperunan nostosta. Eteläpohjalainen sanoo nauttivansa erityisesti työn monipuolisuudesta.
”Haluan, että on erilaisia töitä. Kaivinkoneen hytissä istutaan päivät lähes paikoillaan, kun taas metsähommat ovat fyysistä tekemistä. Jos tekisin pelkästään yhtä työtä, päivät olisivat huomattavasti yksitoikkoisempia.”
”Erilaiset työkohteet myös tasapainottavat toisiaan, sillä kaivinkonehommat painottuvat sulan maan aikaan. Talvi taas kuluu käytännössä kokonaan metsätöissä”, Olli kertoo.
Tärkkelysperunaa Ollilla on 45 hehtaaria. Tämän vuoden satoa hän pitää kohtuullisena.
”Perunakiloja ei tule tänä vuonna parhaiden vuosien tapaan, mutta tärkkelyspitoisuudet ovat korkeat.”
Metsähommissa Olli niin kaataa puita, raivaa kuin tekee polttopuita. Myös pihapuita hän kaataa. Viime keväänä Olli kävi Tuomarniemen metsäoppilaitoksella kurssin puiden kaadosta kiipeilytekniikalla.
”Se oli yksi haaveeni. On silti myönnettävä, että jouduin aluksi hönkäisemään hieman syvempään, sillä puun runkoa kiivetään ylös piikkien ja kahden vyön avustuksella. Näen tämän taidon kuitenkin tärkeänä lisätekijänä ammatissani.”
Ollia harmittaa nähdä hoitamatonta metsää, jota tulee vastaan varsin usein.
”Se ei tunnu hyvältä. Vaikka kyseessä eivät ole omat puuni, ajattelen, miten paljon paremmin metsä voisi tuottaa omistajalleen.”
Myös vaaralliset pihapuut saavat miehen pään kääntymään.
”Ammatti seuraa tässä mielessä myös työpäivän ulkopuolelle. Kun näen lähellä rakennusta esimerkiksi lahonnäköisen puun, toivon omistajan kaatavan sen pois ennen kuin vahinko sattuu”, Olli sanoo.
Koivuhalkojen voimaan Olli luottaa itsekin, sillä hänen kotinsa lämpenee täysin puulla.
”Puun lämpö on tehokasta ja puhdasta. Myös ekologinen näkökulma on minulle tärkeä. Pidän luontoa kokonaisuudessaan asiana, josta meidän jokaisen täytyisi huolehtia mahdollisuuksien mukaan.”
Luonto on muutoinkin lähellä Ollin sydäntä. Hän viihtyy metsässä niin kävellen kuin metsästäen.
”Metsässä on hyvä olla, siellä unohtuvat kiireet ja stressit. Olen viihtynyt metsässä pienestä pitäen, mikä on peruja lapsuuskodista.”
”Olen myös metsästänyt nuoresta lähtien. Nykyään käyn tosin enää hirvimetsällä, mikä kutsuu tänäkin syksynä. Tuliaisina ei ole vielä ollut seinälle laitettavaa, mutta onneksi sentään suuhunpantavaa”, Olli hymyilee.
Hirvet ovat tuttu näky myös metsä- ja kaivuhommissa. Taannoin hirvi osallistui kahvitauolle.
”Näin hirven jonkin matkan päässä kaivinkoneestani. Päätin sammuttaa moottorin ja pitää kahvitunnin.”
”Hirvi tuli lopulta parin metrin päähän tuijottamaan. Kun muutaman minuutin tuijottelun jälkeen tarjosin sille kahvia, päätti hirvi poistua paikalta kuivin suin”, Olli nauraa.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat

