Puuseppä-muotoilija tekee tuotteetalusta loppuun
LAHTI (MT)
”Perinteisten puusepäntöiden kysyntä vaihtelee kovasti. Ehkä nykyään halutaan enemmän kunnollista, kun lastulevy ja halpatuotteet on jo nähty”, arvelee puuseppä-muotoilija Kirsi Pasanen.
Hänen muoto²-yrityksensä näyttelyosastolla Olo.Muoto-tapahtumassa katse kiinnittyy massiivitammiseen senkkiin. Se on tehty mittatilaustyönä asiakkaalle, joka ei löytänyt haluamaansa 50-luvun tyylistä kalustetta valmiina.
Suurin osa muoto²:n tilauksista tulee sisustusarkkitehtien suunnittelemien kokonaisuuksien toteuttamisesta esimerkiksi toimistotiloissa.
Erikoisempi tuote on Norris-valaisin, jonka voi ripustaa kaulaansa. Käyttöä voi löytyä vaikkapa mökillä, kun kannetaan kaksin käsin puita tai vesiämpäreitä pimeässä.
Valaisin on vielä hiomisvaiheessa. Sitä on tehty kahdeksan kappaletta, mutta tarkoitus on saada se massatuotantoon.
Muoto² on kahden hengen lahtelainen yritys. Pasanen ja yhtiökumppani Mikko Kentta ovat sekä muotoilijoita että puuseppiä.
”Monille asiakkaille on iso juttu, että muotoilu ja valmistus on samassa talossa. Asiakkaan ei tarvitse miettiä, minne mennä suunnitelman kanssa”, Pasanen sanoo. HENRIK SCHÄFER
Valaisinta
on tehty
kahdeksan
kappaletta.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
