Kirjanpainajakannat maltillisessa kasvussa – kuusikoiden kuntoa kannattaa tarkkailla

Lämmin alkukesä oli suosiollinen toukokuun lopussa käynnistyneelle kirjanpainajakuoriaisen parveilulle. Ennen heinäkuuta epidemiaraja ylitettiin kuitenkin vain Lapinjärvellä.
Heinäkuussa uusia epidemiarajan rikkoontumisia on havaittu kolmella seurantapaikkakunnalla: Vihdissä, Mäntsälässä ja Rautalammilla. Myös useissa Etelä-Karjalan ja Kymenlaakson seurantakohteissa rajaa lähennellään.
Kirjanpainajien esiintymistä seurataan feromonipyydyksillä 40 paikkakunnalla Etelä- ja Väli-Suomen alueella. Epidemiaraja ylittyy, kun yhdessä pyydysryhmässä havaitaan yli 15 000 kirjanpainajaa kesän aikana. Seurantaa toteuttavat Luke, Suomen metsäkeskus ja vapaaehtoiset metsänhoitoyhdistykset.
Jos epidemiaraja ylittyy, metsien tuhoriski on tavanomaista korkeampi ja kirjanpainajien määrä riittää murtamaan puiden pihkapuolustuksen. Kirjanpainajaepidemia tarkoittaa sitä, että hyönteiset voivat alkaa iskeytyä tuulenkaatojen ja korjaamattoman puutavaran lisäksi eläviin, terveisin pystypuihin.
”Epidemiarajan ylittyminen ei automaattisesti tarkoita sitä, että kuusikot alkaisivat laaja-alaisesti tuhoutua, mutta silloin kannattaa metsänomistajan olla hereillä. Kuusia kannattaa pitää silmällä etenkin hakkuualojen reunoilla ja tuulenkaatojen läheisyydessä”, kertoo tutkija Markus Melin Luonnonvarakeskuksesta.
Tällä hetkellä puun kaarnan alta poistuvat sinne touko-kesäkuun parveilun yhteydessä munitut kirjanpainajat. Niiden kehitysnopeus riippuu tässä vaiheessa vallitsevasta säästä. Viileä ja sateinen sää hidastaa kirjanpainajien kehitystä.
Elokuun säistä puolestaan riippuu, alkavatko nyt kuoriutuvat kirjanpainajat parveilla ja lisääntyä. Jos sää on lämmin ja suotuisa, saattaa loppukesän aikana alkaa kehittyä vielä toinen kirjanpainajasukupolvi.
”Vuoden 2010 hellekesän jälkeen Etelä-Suomessa havaittiin kirjanpainajan toinen sukupolvi, mutta tuolloinkaan se ei ehtinyt kehittyä tarpeeksi selvitäkseen talven yli”, Melin sanoo.
Kirjanpainajan torjunnassa keskitytään ennaltaehkäisemään kirjanpainajamäärien nousua metsätuholaissa (1087/2013) säädetyillä toimenpiteillä. Tavoitteena on korjata kuorellinen kuusipuutavara ja tuulenkaadot ennen kuin kirjanpainajat ehtivät aikuistua ja levitä ympäröiviin metsiin.
Metsäpalvelut
Osaston luetuimmat
- Valmistaja kutsuu kahden mallisia kivääreitä takaisin − poliisi: ”Älä ammu”8.8.
- Pihapuut vaimentavat sään vaikutuksia – tutkija kannustaa istuttamaan tammia, jalavia ja vaahteroita7.8.
- Mitkä puut kannattaisi kaataa? Katso videolta, miten taimikonhoitoa voi kuivaharjoitella turvallisesti simulaattorilla ennen metsään menoa8.8.
- Karhujahdin aloitus vaakalaudalla Pohjois-Karjalassa – Luonnonsuojeluliitto Tapiola valittanut luvista ja vaatinut täytäntöönpanokieltoa8.8.
- Taimi-Tapio hakeutuu konkurssiin – suuri määrä tilattuja taimia jäi lunastamatta5.8.
- Erään tietyn puun lähestyminen on jatkossa ankarasti kielletty – CNN: Voit saada jopa puoli vuotta vankeutta6.8.
- Karjalaiset saivat Paiholan yhteismetsän korvaukseksi menettämistään maista – maan alta paljastuikin aarre7.8. Tilaajalle