Myrskypuun menekki alkanut kangerrella
Teollisuus on alkanut rajoittaa myrskypuun vastaanottoa Länsi-Suomessa. Jos ostohaluja ei ole, vaihtoehdoksi jää puun vienti ulkomaille, sanoo Länsi-Suomen metsänomistajaliiton Marko Mäki-Hakola.”Myrskypuun saaminen metsästä jalostukseen vaatii talkoohenkeä kaikilta metsäalan toimijoilta”, vetosi Länsi-Suomen metsänomistajaliiton johtaja Marko Mäki-Hakola Sarkamessuilla Seinäjoella.
Joillakin alueilla Tapaninpäivän myrsky kaatoi metsää koko vuoden hakkuiden edestä.
Mäki-Hakola on huolestunut tuhopuiden menekistä. Alkuvuonna metsäteollisuus osti niitä kohtuullisesti, mutta viime viikon aikana vastaanottoa on alettu rajoittaa. Samaan aikaan teollisuus ostaa puuta muualta Suomesta ja rajan takaa.
Teollisuuden olisi lisättävä ostoja Länsi-Suomen tuhoalueella, Mäki-Hakola sanoo. Muuten myrskypuuta pitää viedä ulkomaille.
Ulkomaiden kiinnostus suomalaista puuta kohtaan kasvaa metsänomistajaliiton mukaan koko ajan.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat



