Metsäteollisuuden mukaan uusi vertailulaskelma ei vaikuta metsien käyttöön
MTK odottaa, että laskennallinen 77 miljoonan kuution hakkuukertymä lisää huutoa hakkuita vastaan.
MTK:n ja Metsäteollisuuden mukaan lulucf:n laskennallinen hakkuukertymä ei rajoita puunkorjuuta. Kuva: Kimmo HaimiLuonnonvarakeskuksen uudessa lulucf-laskelmassa Suomen metsien laskennallinen hakkuukertymä putoaa 83 miljoonasta noin 77 miljoonaan kuutiometriin.
Sekä metsänomistajia edustava MTK että Metsäteollisuus ry painottavat, että kyseisen vertailulaskelman takana on poliittiseen päätökseen perustuva laskentamalli, johon Suomi on EU:ssa sitoutunut.
"Kyse ei siis ole metsien biologisista hiilinieluista. Vertailulaskelma ei myöskään rajoita metsien käyttöä", näkee metsäjohtaja Karoliina Niemi Metsäteollisuus ry:stä.
MTK:n metsäjohtaja Juha Hakkarainen on samoilla linjoilla. Hänkin korostaa, että kyseessä on poliittisin perustein tehty laskelma, joka ei rajoita käytännön hakkuita.
Hakkaraisen mukaan myös metsäteollisuuden investoinneista päätetään aivan muilla perusteilla. Niissä otetaan huomioon investoinnin pitkän aikavälin kannattavuus.
Niemestäkin on tärkeää, että puunjalostusta kehitetään kasvavien metsävarojen Suomessa sen sijaan, että puunkäyttöä ohjattaisiin heikomman ympäristösääntelyn tai hupenevien metsävarojen maihin.
Niemen mukaan Luken laskelmissa on paljon muuttujia ja niiden toteutumista tarkastellaan vasta vuoden 2025 jälkeen.
Jos metsien hiilinielut jäävät vuosina 2021–2025 vertailutasoa pienemmäksi, Suomi joutuu hyvittämään alituksen toisaalla.
"Nielut ja päästöt selviävät vasta silloin. Tässä vaiheessa lopputulosta tai edes tulevia hakkuumääriä on vaikea ennustaa", Niemi toteaa.
Niemi muistuttaa, että juuri nyt metsät kasvavat hurjaa vauhtia.
"Hiilensidonnan kannalta tärkeää on pitää ne hyvässä kasvukunnossa vastakin. Joissakin maissa metsät ovat muuttuneet tuhojen takia hiilinieluista hiilipäästöiksi."
Laajat tuhot havumetsissä Keski-Euroopassa, Venäjällä ja Pohjois-Amerikassa ovat varoittavia esimerkkejä passiivisen metsätalouden vaaroista.
Myös Hakkarainen korostaa, että metsien nykyinen hiilivarasto ja sen jatkuva kasvu osoittavat, että metsissä on tehty oikeita asioita. Tilanne voisi myös olla aivan toinen.
Hän ihmettelee, miksi ilmastonmuutoksen torjunnassa kärkeen näyttää nousseen metsien hakkuiden vähentäminen. Sen sijaan kannattaisi keskittyä päästöjen vähentämiseen ja nielujen kasvattamiseen.
"Hirveä huuto nousi jo viimevuotisista 78 miljoonan kuution hakkuista, vaikka niille ei ollut olemassa mitään rajoitteita. Sama voi jatkossa toistua näihin lulucf-lukuihin perustuen, vaikka kyseessä on vain poliittinen vertailulaskelma."
Hakkarainen muistuttaa, että metsien kasvu on 107 miljoonaa kuutiota. Toisin sanoen viime vuonnakin metsien hiilivarasto kasvoi lähes 30 miljoonalla puukuutiolla ennätyshakkuista huolimatta.
"Jatkamalla oikeiden asioiden tekoa metsien hiilinielua ja varastoa voidaan edelleen kasvattaa", summaa Hakkarainen.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
