Taimikauppa jätti pahan maun suuhun
Taimikaupan kanta-asiakas koki karvaan pettymyksen viime vuoden taimitilausta tehdessään.MT:n lukijan, Matti Juurikkalan, taimikaupat menivät viime vuonna mönkään. Juurikkalan mukaan taimiyritys Fin Forelia on ajanut hänet ulos jo sukupolvia kestäneestä asiakassuhteesta. Lukija kertoo tilanneensa kahteen kertaan taimia, joita hän ei kuitenkaan koskaan saanut.
Taimiyhtiöiden suurimmat asiakkaat ovat metsäyhtiöitä ja metsänhoitoyhdistyksiä, joiden tilaukset tehdään useita vuosia etukäteen. Juurikkalalle ei kuitenkaan koskaan kerrottu, ettei yksittäinen metsänomistaja kuulunut myynnin kohderyhmään.
"Niin toimitusjohtaja kuin myyjäkään eivät viitsineet sanoa suoraan, ettei yksityishenkilöille toimiteta taimia. He löivät luurin korvaan ja vihoittelivat esittäessäni taimitilaukseni, vaikka sukuni on ollut asiakkaana vuosikymmenien ajan", Juurikkala Heinolasta kertoo.
Metsähallituksen omistava Fin Forelia karsi viime vuonna puolet tarhoistaan. Tuotanto loppui Kerimäellä, Tohmajärvellä ja Tuusniemellä Itä-Suomessa. Syynä tähän on mainittu muun muassa ylikapasiteetti.
Juurikkala ihmettelee sitä, että vaikka taimibisneksessä puhutaan ylitarjonnasta, taimia ei suostuta myymään yksityishenkilöille.
"Kohta taimemme tuodaan Virosta, jos kotimaisten taimien saaminen on näin hankalaa", päivittelee Juurikkala.
"Taimitarha metsänomistajan tarpeisiin" – näin Fin Forelia markkinoi itseään. Toimitusjohtaja Timo Salminen kertoi yhtiön toimintatapojen muuttuneen juuri Juurikkalan tilauksen alla.
"Vielä viime kevääseen asti meillä oli eri myyntipolitiikka ja keskityimme vain isojen asiakkaiden vähittäismyyntiin", kertoo Salminen.
"Nykyään kuitenkin uuden strategiamuutoksen jälkeen kohderyhmäämme ovat niin yksityiset metsänomistajat kuin yritysasiakkaatkin. Toimintatapamme on muuttunut jäädäkseen ja olemme palanneet vanhaan hyvään aikaan, jossa kaikki asiakkaat ovat samalla viivalla", Salminen vakuuttaa.
Taimien saatavuus vaihtelee ympäri Suomea
"Tällä hetkellä paras saatavuus on kuusentaimilla. Metsänomistajille on vielä tässä vaiheessa taimia myytävänä", Päijänteen metsänhoitoyhdistyksen toiminnanjohtaja Harri Kiviranta kertoo.
"Meiltä taimia saavat vain ne metsänomistajat, jotka ovat tehneet tilauksen jo aiemmin. Taimitarhat ovat kiristäneet toimintaansa ja taimia tulee tarhoilta vain etukäteen tilattu määrä", Lounametsän johtaja Harri Tasanen kertoo.
Etelä-Savon metsänhoitoyhdistyksen johtaja Petri Pajunen vakuuttaa, että heillä on kuusentaimia vielä varastossa.
"Männyn- ja koivuntaimet vetelevät viimeisiään", Pajunen sanoo.
Taimien istutus alkaa yleensä toukokuun alulla ja kestää pitkälle kesään. Istutusajankohtaan vaikuttavat puulaji, maaperä sekä sijainti ja taimityyppi.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat

