Lukijalta: Bensan hinnan mystinen vaihtelu kummastuttaa
Bensan hinnan päivittäiset rajutkin vaihtelut jakeluasemilla ovat kotikutoinen ilmiö, jota ei kilpailuvirasto tai media ole vaivautunut tutkimaan.Ei tullut uuden hallituksen myötä mitään romahdusta bensan hintaan, vaikka sellaista äänestäjille lupailtiinkin vaalikeskusteluissa. Onhan se selvää että valtio ei verotuloistaan halua luopua eikä pieni Suomi pysty vaikuttamaan öljyntuottajavaltioiden politikointiin. Sen sijaan bensan hinnan päivittäiset rajutkin hinnanvaihtelut jakeluasemilla on kotikutoinen ilmiö jota ei kilpailuvirasto tai media ole vaivautunut tutkimaan.
Isoilla paikkakunnilla bensiiniasemien mittarihinta vaihtelee tällä hetkellä viikonpäivästä riippuen noin 1,80 – 2,05 €/litra. Omituista on, kuinka jokainen asema samalla kellonlyömällä osaa laittaa mainostauluun samat lukemat, kuin mitä on kaupungin muillakin asemilla. Lieneekö asiasta sovittu yhteisesti?
Onnellisia on ne, jotka pääsee tankkaamaan asemille joissa on pilkkuvirhe tullut mittariin. Silloin puskaradio laulaa ja jonot on pitkiä.
Onnellisia on ne, jotka pääsee tankkaamaan asemille joissa on pilkkuvirhe tullut mittariin. Silloin puskaradio laulaa ja jonot on pitkiä. Ainakaan öljyn maailmanmarkkinahintojen vaihteluilla ei tuo asia selity. Ei OPEC nosta hintoja jokaiseksi viikonlopuksi ja vaikka nostaisikin niin ei se ehtisi kuitenkaan Suomen bensan hintoihin vaikuttaa koska bensa (ja myös diesel) pitää kuljettaa jalostettavaksi ja Nesteeltä pumppuasemille ennen kuin se kelpaa autoihin.
Olen huomannut että pienillä kirkonkylillä ja erämaiden keskellä sijaitsevilla yksinäisillä jakeluasemilla polttoaineiden hinnat ovat pysyneet monta kuukauttakin samoina. Niilläkin asemilla jotakuinkin viikoittain tavara säiliöissä kuitenkin vaihtuu, mikä kertoo siitä, että isompien paikkakuntien hinnoittelutavoissa on jotain outoa.
Mooses on Mooses ja bisnes on bisnes sanoi aikoinaan jo kauppaneuvos Paukkukin. Ilmeisesti tuolla alati vaihtelevalla hinnoittelutyylillä tehdään parhaimmat liiketulokset.
Monille autoilijoille hintaralli on johtanut siihen, että tankkia ei punaiselle päästetä jottei joudu pakon edessä tankkaamaan kalleimmasta paikasta. Toisaalta tankkaamaan tulee poikettua vaikkei vielä pakko olisikaan, jos huomaa että nyt on se edullisempi päivä.
Hinnoittelu vaikuttaa eniten pitkiin työmatkoihin ajaviin, joten tarkkailemalla polttoaineiden hintamuutoksia mittariasemilla onnekkaimmat autoilijat säästävät kuluja.
Matti Hirvonen
Nokia
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





