Koska karjan- lannasta tuli myrkkyä?
Karjanlannan pitäisi olla maailman parasta ja luonnollisinta lannoitetta ja maanparannusainetta, mutta sitä ei saa käyttää. Ilkka Herlin kirjoitti tärkeästä aiheesta eli pieneliöistä. Kuivalantatilalla näitäkin työläisiä on riittävästi.
Omalla tilalla olen kokemuksen kautta nähnyt, että lietelanta toimii meitä viljelijöitä vastaan. Maat tiivistyvät ja ravinteet tulevat kasveille väärään aikaan ja siksi huuhtoutuvat.
Kuivalanta hoitaa maan rakennetta ja luovuttaa ravinteet kasveille pidemmällä aikavälillä, silloin kun ne niitä tarvitsevat. Viljavuustutkimuksista näen, että fosforiakaan ei maahan kerry, vaan se lähtee sadon matkassa takaisin kiertoon.
Uuden tukikauden aikana maiden tilanne huononee. Koska jos ajat kerralla kuivalantaa riittävästi, joudut neljä vuotta köyhdyttämään maata. Virtsallakaan ei voi tilannetta korjata.
Miten karjanlanta saisi takaisin arvonsa ja maan köyhdyttäminen loppuisi? Kuka uskaltaa tutkia puolueettomasti miten asiat oikeasti ovat?
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

