EU:n metsäpäätöksistä tyhmyyden ylistyslaulu
16. lokakuuta ilmestyneen Maaseudun Tulevaisuuden etusivulla oli otsikko: ”Jos EU rajoittaa hakkuita, lisäpuut ostetaan Venäjältä.”
Tekstissä todetaan: ”Jos Suomen hakkuita rajoitetaan, yksi mahdollisuus ratkaista EU:n aiheuttama ongelma on korvata kotimaista puuta venäläisellä.
Luken professorin Antti Asikaisen mielestä puuntuonnin lisäys olisi fiksumpaa kuin maksaa päästökauppaoikeuksista.”
Maailman ja siis myös Suomen metsäteollisuus hankkii puuta tarvitsemansa määrän. Jos EU estää esimerkiksi meitä ottamasta puuta Suomen toteuttaman kestävän kehityksen mukaisella tavalla, se syyllistyy uskomattomaan tyhmyyteen ja ampuu itseään ja suomalaisia jalkaan.
Yksinkertaisesti sanottuna EU on valitsemassa sitä, kaadetaanko se puu yhdestä maailman vastuullisimmin metsiään hoitavan maan, Suomen, metsästä vai ei ehkä niin vastuullisen Venäjän metsästä vai kaatuuko se täysin vastuuttomasti trooppisen viidakon metsästä.
Sama määrä puuta tulee markkinoille, teki EU minkä valinnan hyvänsä.
Lisäksi, hiilikierron kannalta arveluttavan puun ostaminen ulkoa myös maksaa.
Kysymys on valinnan älyttömyydestä tai älyllisyydestä. Tietääkseni muiden muassa vihreiden Heidi Hautala on ilmoittanut vastustavansa Suomen esittämää mallia.
Tulemme varmaankin lähiaikoina näkemään miten lyhytnäköisiä päätöksiä saadaan aikaan poliittiseen ideologiaan lukkiutuneiden asenteiden seurauksena.
Onko EU tosiaankin jättämässä osan metsävaroistaan käyttämättä ja ostaa vajeen alueensa ulkopuolelta?
Kyllä nyt on joillakin naurussa pitelemistä.
Seuratkaamme tarkkaavaisina tätä tyhmyyden ylistyslaulua, joka näyttää voittavan kirkkaasti kurkkujen käyryysdirektiivin.
Martti Nurmela
FM, Helsinki
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
