Lukijalta: Viljan vastaanotossa näytteet otettava huolellisesti – näytteen pitää osoittaa erän todellinen laatu
On kohtuutonta, että hometoksiinista johtuva hinnanalennus- tai hylkäyspäätös perustuu yhteen näytteeseen, kirjoittavat Arto Laine ja Kalle Hankamäki. ”Vasta useiden erillisten näytteiden analyysitulos antaisi luotettavan kuvan koko viljaerän laadusta.”Korkeat hometoksiinien pitoisuudet tänä syksynä teollisuudelle ohjatuissa viljaerissä herättivät eniten keskustelua peltokasvisektorin ajankohtaista edunvalvontaa 19.–20.11. käsittelemään kokoontuneessa MTK:n peltokasvifoorumissa. MTK:n peltokasvivaliokuntaan on tullut myös runsaasti yhteydenottoja asiasta heti uuden sadon vastaanoton alkaessa.
Hometoksiinit esiintyvät yleensä viljakasvustossa pesäkkeinä, jolloin homeisia jyviä saattaa esiintyä satunnaisesti myös myytävissä viljaerissä. Tämä aiheuttaa haasteen näytteenotolle viljakuormien vastaanotossa. Yksittäinen viljanäyte saattaa poiketa huomattavastikin siitä, mitä vastaanotettava viljaerä todellisuudessa edustaa.
Useissa vastaanottopisteissä näytteenotto toteutetaan huolellisesti useilla näytekairauksilla. Vastaanottopisteiden välillä näytteenoton toteutustavassa on kuitenkin mitä ilmeisimmin huomattavia eroja.
Tavoitteena pitää olla, että kaikissa viljan vastaanottopisteissä näytteenotto toteutetaan huolellisesti siten, että sen perusteella pystytään mahdollisimman hyvin määrittämään vastaanotettavan viljaerän todellinen laatu.
Erityisen ongelman aiheuttavat viljaerät, joiden analyysitulos johtaa hinnanalennukseen tai jopa kokonaan hylkyyn. Tällaisessa tilanteessa on kohtuutonta, että päätös perustuu yhteen näytteeseen. Vasta useiden erillisten näytteiden analyysitulos antaisi luotettavan kuvan koko viljaerän laadusta.
Mikäli ensimmäinen näyte johtaa hinnan alennukseen tai kuorman hylkyyn, viljaerästä on ehdottomasti otettava huolellisesti ainakin toinen näyte varmistamaan viljaerän todellista laatua.
Arto Laine
Kalle Hankamäki
MTK:n peltokasvifoorumi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat









