Yrittäjä maksumiehenä
Kiitos näkökulmasta yritysverotuksesta (MT 2.11.) lehdessä.
Asia on juuri näin, että pienet ja aloittavat yritykset ovat vastuissaan samalla lähtöviivalla kuin suuret ja menestyvät jo velattomatkin yritykset, mutta pienille ei ole suotu samoja mahdollisuuksia tuloksen tekemiseen.
Kun kunnat ja valtio ovat ajaneet vain suurien ja menestyvien aseman helpottamista ja tulonsiirtojen kautta luoneet hyvät mahdollisuudet tuloksentekoon, pk-sektori on joutunut itse kustantamaan kaiken teistään ja infrasta lähtien. Lisäksi he ovat joutuneet maksamaan (2005 lakimuutoksen johdosta) kiinteistöveroakin kunnalle, jopa pankkilainastaan.
Eipä ole ihme, jos halukkuus tehdä töitä 16–18 tuntia päivässä lomitta ja vapaitta, sairastamisesta puhumattakaan, ei kiinnosta. Mallin nuoret ovat nähneet vanhempiensa työstä ja epäoikeudenmukaisesta kohtelusta liian monissa asioissa.
Eikö perustuslakimme jo edellytä, että kunnan ja valtion päätehtävä on luoda kansalaisille ja yrityksille mahdollisuuksia tasapuolisesti onnistumiselle.
Nyt pienet yrittäjät maksavat tuloksensa veroina ja muina vastuina, mistä seuraa paikallaan polkeminen ja kyllästyminen, kun kuulee puhuttavan, kuinka yrittäjyys on hieno asia.
Kyseenalaistakaa ja kuunnelkaa kollegoitanne, ennen kuin laitatte itsenne elinkautiseen liekaan, josta pääsyä ei ole ulos ilman suuria menetyksiä ja turhaa työtä.
Kun Eero Heinäluoma esitti, että kuntaremontissa kuultaisiin myös oppositiota, ehdotus on hieno ja oikea.
Muistetaan, että kansan antama äänienemmistö on perussuomalaisilla, jotka jäivät hallituksesta pois, koska olisivat joutuneet syömään sanansa. Myös Virkkusen tulisi muistaa, että tulevaisuudessakin on vaaleja. Ei pitäisi olla kovin koppava ja jyrätä asioita läpi ilman kansan tahtoa.
Maassamme elää viimeisten 20 vuoden jälkeinen eriarvostamisen tauti, missä tuloerot kasvavat, rehelliset ja köyhät köyhtyvät lisää ja keinottelijat vain menestyvät. Tällainen tie johtaa aina tuhoon, jota pitäisi miettiä.
Näitä kohtaloita näemme ympäröivässä maailmassa ja tiedämme historiasta.
Artikkelin aiheetOta kantaa aiheisiimme
Voit lähettää mielipiteesi julkaistavaksi MT:n Lukijalta-palstalla painikkeesta tai sähköpostitse: lukijalta@mt.fi.
- Osaston luetuimmat