Lukijalta: Purran kohtelussa ajojahdin makua − tuskin yksikään puolue on terrorista vapaa
Sosiaalidemokraatit, keskusta, vihreät ja vasemmistoliitto eivät hyväksy perussuomalaisia. Perussuomalaisia on kuitenkin äänestänyt yli 600 000 suomalaista.
Mikä on Suomen poliittinen tilanne nyt, kysyy kirjoittaja, jonka mukaan Purran kohtelu on poliittista ajojahtia. Kuva: Kari SalonenRiikka Purra on nyt joutunut poliittisen ajojahdin uhriksi. En ole äänestänyt perussuomalaisia, mutta nykyinen Purran painostus tuntuu kohtuuttomalta. Tuskin yksikään puolue on terrorista vapaa, jos lähdetään tekemään ”muinaiskaivauksia”.
Mikä on Suomen poliittinen tilanne nyt. Sosiaalidemokraatit, keskusta, vihreät ja vasemmistoliitto eivät hyväksy perussuomalaisia. Perussuomalaisia on kuitenkin äänestänyt yli 600 000 suomalaista.
Ruotsalaiset ovat nyt raskaasti vastuullisia, koska he voivat ajaa Suomen uusiin vaaleihin. Oppositio vastustaa Orpon ja Purran Suomen talouden välttämätöntä saneerausta. Mikä on virkamiesten ja median osuus tiedotustoiminnassa, kun he ovat opposition puolella. Vaalien tulosta ei kunnioiteta. Demokratia ei toimi.
Onko huono vertaus, jos katsoo asiaa Andersen kuuluisalla sadulla. Keisarilla ei ole vaatteita.
Kauno Pietilä
Kalanti
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





