Ruoka- ja energiaturva ovat vaalien tärkeimpiä kysymyksiä
Kokoomuksen ja perussuomalaisten talouspolitiikassa on paljon yhteistä. Molemmat haluavat leikkauksia veronkorotusten sijaan. Kokoomuksen puheenjohtajan Petteri Orpon mielestä SDP:n on muutettava talouspoliittista linjaansa, koska nykyinen puoleen politiikka ajaa Orpon mielestä Suomen vararikkoon.
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo ei näe estettä hallitusyhteistyölle Riikka Purran johtamien perussuomalaisten kanssa. Jos hallitusyhteistyö vaalien jälkeen toteutuu, ainakaan vihreät eivät lähde mukaan. Kuva: Antti Aimo-KoivistoKolmen kuukauden päästä pidettävien eduskuntavaalien kamppailusta on tulossa jopa poikkeuksellisen kiivas. Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo lisäksi kierroksia vaaliväittelyihin toteamalla Ilta-Sanomien haastattelussa, ettei hän näe estettä hallitusyhteistyölle perussuomalaisten kanssa (IS 7.1.).
Orpo arvioi, ettei SDP:n nykyisellä talouspolitiikalla synny hallitusohjelmaa. Kokoomus ei voi hänen mielestään lähteä hallitukseen, jossa jatkettaisiin nykymenoa. SDP:n on muutettava linjaansa, koska nykyinen puoleen politiikka ajaa Orpon mielestä Suomen vararikkoon.
Vaikka sinipunahallitus on MT:n kyselyn mukaan suosituin hallitusvaihtoehto, edellyttäisi se muutoksia puolueiden talouspolitiikkaan. Turun yliopiston eduskuntatutkimuskeskuksen johtaja Markku Jokisipilänkin mielestä Sanna Marinin SDP:n ja Petteri Orpon kokoomuksen talouspoliittisissa näkemyksissä on niin suuria eroja, että molempien pitäisi huomattavasti liikkua omista poteroistaan, että löytyisi yhteisymmärrys talouden suunnasta (MT 2.1.).
Kokoomuksen ja perussuomalaisten talouspolitiikassa on paljon yhteistä. Molemmat haluavat leikkauksia veronkorotusten sijaan. Samaa mieltä oli myös suuri enemmistö MT:n Kantar TNS Agri Oy:llä teettämään kyselyyn vastanneista. Ensisijaisesti valtion taloutta tasapainottaisi menojen leikkaamisella lähes 64 prosenttia kyselyyn vastanneista. Verojen korottamisen kannalla oli 18,5 prosenttia. (MT 9.1.)
Perussuomalaiset kelpaavatkin hallituskumppaniksi myös kokoomuslaisille maakuntien päättäjille. Perussuomalaiset ovat piiripäättäjien mielestä suosituin hallituskumppani. Tätä mieltä oli 30 prosenttia MTV3:n kyselyyn vastanneista. Seuraavina olivat RKP, SDP ja keskusta. (MTV3 28.12.)
Perussuomalaisista piiripäättäjistä kokoomusta mieluisimpana hallituspuolueena piti 42 prosenttia. Toiseksi mieluisin vaihtoehto oli kristillisdemokraatit 36 ja kolmanneksi Liike Nyt 17 prosentin osuuksilla. Keskustan kanssa perussuomalaisista hallitukseen halusi vain kolme ja SDP:n kanssa kaksi prosenttia.
Orpon haastattelu sai vasemmiston takajaloilleen. SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtmanin mielestä haastattelu kirkasti eduskuntavaalien asetelmaa. Orpo on hänen mukaansa niin hurmaantunut gallupeista, että hän rakentaa avoimesti uudenlaista oikeistohallitusta. Orpon ja Purran hallituksen leikkausten rinnalla Sipilän hallituksen säästöt ja reformit alkavat näyttää pyhäkoululta. (IS 7.1.)
Vihreiden puheenjohtajan, ympäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalon mukaan kokoomus ja perussuomalaiset haluaisivat laittaa ilmastotoimet ”tauolle, lykätä ja jättää tekemättä”.
Valtiontalous on tärkeä asia, mutta tärkeämpää on huolehtia ruoka- ja energiaturvasta.
Valtion nopea velkaantuminen selittää menoleikkausten yllättävänkin suuren kannatuksen. Näkemys saattaa muuttua siinä vaiheessa, jos ja kun leikkaukset kohdistuvat omalle kohdalle. Tilanne on vähän samankaltainen kuin esimerkiksi tuulivoiman kannatuksessa. Sitä kannatetaan eniten alueilla, joissa sitä ei ole. Äänestäjän mielipide vaihtuu myös nopeasti. Juha Sipilä (kesk.) lupasi ennen vaaleja laittaa julkisia menoa kuriin. Kansa antoi valtakirjan ja Sipilän hallitus toteutti lupauksensa, mutta kiitosta ei tullut.
Äänestäjien kuluttajansuojan kannalta on tärkeää, että puolueet kertovat mahdollisimman tarkasti, mihin esimerkiksi leikkauksia tai veronkorotuksia kohdennetaan.
Valtiontalous on tärkeä asia, mutta vieläkin tärkeämpää kaikenlaisille hallituksille on huolehtia ruokaturvasta ja kohtuuhintaisesta energiasta. Miten puolueet aikovat tulevaisuudessa huolehtia näistä elintärkeistä kysymyksistä? On valitettavaa, etteivät kaikkien puolueiden puheenjohtajat osallistu tänään pidettävään MT:n ja MTK:n maaseutuaiheiseen vaalitenttiin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



