Face Time Bourbon jatkoi Belgiassa siitä mihin Mikkelissä jäi
Kahden viikon takainen Mikkelin reissu ei painanut jaloissa, kun Face Time Bourbon valloitti Belgian Grand Prix de Wallonien sunnuntaina. Voitto oli yhtä suvereeni kuin Savossa.
Onko tässä maailman paras ravuri? Face Time Bourbon valloitti kesällä Mikkelin. Syyskesällä se saattaa joutua uuden haasteen eteen, kun Pariisiin ollaan järjestämässä varsinaista "titaanien taistoa". Kuva: Terhi Piispa-HelistenMonsissa Belgiassa satoi päivän mittaan rankasti, eikä 1083 metrin mittaisella kaviouralla rikottu ennätyksiä, kuten ei tehty Mikkelissäkään. Muutenkin lähes sama toistui, vaikka Valloniassa kilpailtiin 2300 metrin matkalla. Ykköspalkinto oli 57600 euroa, mikä nosti Face Time Bourbonin voittosumman yli kolmen miljoonan euron.
Eric Raffín ei osallistunut ykkösradalta kiihdytykseen Face Time Bourbonilla, vaan keskittyi pääsemään sujuvasti ulos sisäradan loukustaan. Ensimmäisellä takasuoralla valjakko liukui kohti keulaa parijonosta. Loppukaarteessa hevonen ja Raffín sanoivat "adieu". Loppusuoralla kuski keskittyi taas ottamaan yleisöään, kun ranskalaisori porskutti karkuun ilman, että olisi näyttänyt ponnistelevan aivan tosissaan. Kilometriajaksi tuli 13,1. Ce Bello Romain tuli toiseksi ja norjalaistamma Rebella Matters kolmanneksi.
Sebastien Guaratón valmentama Face Time Bourbon vaikuttaa ylivoimaiselta nimeltä eurooppalaisella ravihuipulla tällä hetkellä. Mikkelissä nähtiin melkoisen harvinaislaatuinen vieras, sillä oriilla kilpaillaan varsin harvakseen.
"Haluamme säästää kultakimpalettamme, ja kaikki tapahtuu hevosen paras edellä", italialainen pääomistaja Antonio Somma (Scuderia Bivans Srl, jonka värit ohjastajalla nähdään) kommentoi.
"Seuraava startti on todennäköisesti kotikaupunkini Napolin Lotteria kolmas lokakuuta. Sen jälkeen tulee yksi startti vuodenvaihteen tienoilla Vincennesin talvimeetingissä ja sitten Prix d'Amerique. Elitloppet on mahdollista ensi keväänä, mutta ei kannata mennä asioiden edelle. Hevoset ovat hevosia, ja toisaalta Face Time Bourbonin ei tarvitse enää todistaa mitään. Minulle se on paras."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


