Luomupuuroa syötiin ME-määrä – nuoret ja lapset ennätyksen takeena
Suomalaiset lusikoivat eilen lähes 400 000 annosta luomupuuroa eri puolilla Suomea. Lähes joka neljäs kunta tarjosi luomupuuroa muun muassa päiväkodeissa ja oppilaitoksissa.
Instagramiin tuli keskiviikkona kuvia suomalaisten puuroannoksista. Kuva: Kuvat Instagramista tunnisteella #mepuuroPuurokattilat porisivat eilen sellaista vauhtia, että luomupuuron syönnin maailmanennätys saatiin Suomeen.
Vatsoihin upposi 390 230 annosta, joista lapset ja nuoret söivät 300 000 päiväkodeissa, kouluissa ja muissa oppilaitoksissa.
EkoCentrian ideasta syntynyt leikkimielinen tempaus imaisi mukaansa kuntia, kaikki varuskunnat ja vankilat, yhdistyksiä ja työpaikkoja sekä Sokos-hotellit ja ABC-asemat.
Moni maatila järjesti oman puurotilaisuutensa, jotka keräsivät syöjiä eri puolilla maata.
Virallinenkin Suomi kantoi puurolusikkansa kekoon: Luomupuuroa nautittiin useissa ely-keskuksissa, Suomen suurlähetystöissä sekä maa- ja metsätalousministeriössä, kertoo Pro Luomun toiminnanjohtaja Marja-Riitta Kottila.
Hänen mukana oli noin 900 kouluja ja muuta oppilaitosta sekä 1 200 päiväkotia.
Lähes joka neljäs kunta intoutui tarjoamaan luomupuuroa julkisissa keittiöissään.
ME:n lisäksi luomupuuro vahvisti asemiaan: Esimerkiksi Kuusamo ja ABC-ketjut päättivät valmistaa jatkossa kaiken puuronsa luomuhiutaleista.
Luomupuuron ME -tempaus oli osa Syödään yhdessä -teemaa, joka on osa Suomi 100 -hanketta.
Yli puolet kunnista pitää mahdollisena, että ne siirtyisivät käyttämään vain luomuhiutaleita, selviää Pro Luomun ja EkoCentrian tilaamasta kyselystä.
Se tehtiin elokuussa ja siihen vastasi sata kuntien elintarvikehankinnoista vastaavaa henkilöä.
Nyt julkisten ruokapalvelujen käyttämistä raaka-aineista arviolta 6–10 prosenttia on luomua.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
