Linkosuo aloittaa kotimaisten kaurasipsien valmistuksen: "Viennin näkökulmasta erittäin lupaava tuote"
Kaurasipseillä pyritään aluksi Baltiaan, Ruotsiin, Saksaan ja Venäjälle.
Oat Chipsit saapuvat sipsihyllyihin kahtena eri makuvaihtoehtona, joka ovat Sour Cream & nyt tän, sekä Ceasar. Kuva: Linkosuon Leipomo OySuosittujen ruissnacksien valmistaja Linkosuon Leipomo Oy lanseeraa uuden tuoteperheen, kun kauppojen sipsihyllyihin saapuvat tämän viikon aikana kotimaisesta kaurasta valmistetut kaurasipsit.
Linkosuon mukaan uutuus vastaa maultaan ja rakenteeltaan perunalastuja. Runsaskuituiset ja perunalastuihin verrattuna vähemmän rasvaa sisältävät Oat Chipsit ovat kokonaan vehnättömiä ja sopivat yrityksen mukaan myös herkkävatsaisille.
Yritys tähtää uutuustuotteellaan myös vientiin. Leipomon toimitusjohtaja Timo Jänne kertoo Maaseudun Tulevaisuudelle, että kaurasipseillä pyritään aluksi Baltiaan, Ruotsiin, Saksaan ja Venäjälle. Myöhemmin vientiponnisteluita on tarkoitus laajentaa myös Iso-Britanniaan ja Kiinaan.
Siinä missä rukiin maku muuttuu maistajan suussa sitä eksoottisemmaksi, mitä kauemmas Suomessa mennään, kaura taas on maailmalla Jänteen mukaan tutumpi.
”Oat Chips on viennin näkökulmasta erittäin lupaava tuote. Terveellinen kaura tunnetaan kansainvälisesti viljoista laajemmin ja paremmin, kuin ruis. Käymme jo keskusteluja Oat Chips -tuotteisiin liittyen eri vientimaidemme asiakasketjujen kanssa. Uskon, että kiinnostusta ja ostohalukkuutta riittää uusille tuotteillemme,” Jänne kertoo.
Kaura uusiin sipseihin ostetaan Jänteen mukaan Fazerin myllyltä. Hän arvioi, että kauraa niihin käytetään vuosittain arviolta 500 tonnia.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
