Kolmannes nuorista korvaa juustolla lihaa
Juustomaku riippuu iästä, kertoo kysely.
Feta ja muut ruokaisat juustot korvaavat lihaa nuorempien suomalaisten lautasilla. Kuva: Eija MansikkamäkiLähes kolmannes alle 30- ja 40-vuotiaista suomalaisista käyttää juustoa korvaamaan lihaa ruoanlaitossa. Tämä ryhmä käyttää vanhempia ihmisiä enemmän sellaisia juustoja kuten halloumia ja mozzarellaa.
Sen sijaan yli 60-vuotiaat popsivat enemmän sulatejuustoa ja leipäjuustoa, ja myös valkohome- ja sinihomejuustojen suosio kasvaa iän myötä.
Tiedot ilmenevät Juustonvalmistajain Säätiön huhtikuussa teettämästä kyselystä, johon vastasi tuhat 18–75-vuotiasta suomalaista.
Miesten ja naisten välillä ei ole suurta eroa juuston laadun tai määrän suhteen, mutta ikäpolvien välillä on. Yli 60-vuotiaista 72 prosenttia kertoo syövänsä juustoa päivittäin, mutta alle 30-vuotiaista vain 54 prosenttia.
Yli 50- ja 60-vuotiaat kertovat suosivansa myös valmiiksi siivutettua juustoa, mutta alle 30-vuotiaat haluavat höylätä juustonsa itse.
Suomalaiset syövät keskimäärin 27 kiloa juustoa vuodessa: yli 60 prosenttia päivittäin ja kolme prosenttia ei lainkaan. Suosituimpia ovat itse höylättävät juustot, kuten edam, emmental, gouda ja kermajuustot, joita laitetaan leivän päälle, ruokiin ja salaatteihin ja joita joka toinen vastaaja syö päivittäin. Valinta tehdään useimmiten maun, pakkauskoon ja hinnan perusteella.
Myös raejuustoa, juustoraastetta ja fetaa ostetaan ahkerasti.
"Juustomakuun vaikuttaa paljon tottumus. Useimmat valitsevat juustoja, joita ovat aiemmin maistaneet. Makumieltymyksissä saattavat painaa lapsuudesta asti tutut maut", summaa Matti Tapaila Juustonvalmistajain Säätiöstä.
Yli 60 prosenttia vastaajista kertoo haluavansa suosia lähellä tuotettuja juustoja, yli puolet tutkii säilöntä- ja lisäaineiden määrää ja reilu kolmannes arvostaa luomujuustoja. Vähiten painoarvoa juuston valinnassa annetaan pakkauksen ulkonäölle ja vähärasvaisuudelle. Naisilla painavat miehiä enemmän terveysnäkökohdat, ja he syövät enemmän myös tuorejuustoja.
Lähikauppojen juustovalikoimiin ollaan yleisesti ottaen tyytyväisiä, samoin kotimaisten ja ulkomaisten tasapainoon. Liki 40 prosenttia ja erityisesti alle 30- ja 40-vuotiaat ovat valmiita hakemaan hyvää ja sopivanhintaista juustoa muusta kuin omasta lähikaupasta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
