"Oikea keittäminen" tulee tänä vuonna muotiin
Tänä vuonna syödään meksikolaista ruokaa sekä hybridikasviksia. Arviot vuoden 2016 ruokatrendeistä pyörivät ekologisuuden ympärillä.
Sesongin kasviksista nauttiminen on paitsi edullista myös ympäristöystävällistä. Kuva: Jaana KankaanpääAlkavan vuoden ruokatrendejä on jo lähdetty arvioimaan vauhdikkaasti maailmalla. Edeltävänä vuonna puhuttiin muun muassa liettualaisesta ruuasta ja brinnerista eli perinteisesti aamupalalla syötävien herkkujen nauttimisesta päivällisellä. Nyt esille ovat nousseet maailmalla vuorostaan esimerkiksi versot ja lehdet sekä spagetin muotoon sorvatut vihannekset.
Kun keittiömestari Hans Välimäeltä kysytään arviota alkavan vuoden ruokatrendeistä, mies sanoo heti, etteivät trendit ole maailman yksioikoisin asia. Välimäeltä löytyy kuitenkin jo omat arvionsa asiasta. Yksi niistä on "oikea keittäminen" eli ruuan valmistaminen ilman pusseja.
"Uskon, että menemme enemmän siihen suuntaan, että siirretään lämpö suoraan siihen kypsennettävään kohteeseen. Saadaan enemmän makua ja struktuureja", Välimäki sanoo.
Yhdeksi vuoden trendiksi Välimäki nostaa myös meksikolaisen keittiön, minkä on arvioinut nousevaksi trendiksi myös Australian Masterchef -ohjelmasta tutuksi tullut ruokatoimittaja Matt Preston.
"Jotenkin on sellainen kutku, että se lyö entistä enemmän läpi maailmalaajuisesti", Välimäki sanoo.
Nousevaksi ja samalla hyväksi ajattelumalliksi Välimäki arvioi myös niin sanotun low tai zero waste -ajattelutavan, jossa idea on tuottaa mahdollisimman vähän jätettä. Tämä sopii hänen mukaansa hyvin myös kotitalouksille.
"Se vaatii suunnitelmallisuutta, mutta minusta se on tavallaan hauskaa, koska siinä joutuu käyttämään aivojaan."
Myös kasvisten monipuolisemman käytön arvioidaan lisääntyvän, kuten on tapahtunut jo muualla maailmalla. Näin arvioi ainakin Satokausikalenterin perustaja Samuli Karjula.
"Kaalien suosio varmasti jatkaa kasvuaan, ja tarjolle tulee enemmän lajikkeita, kuten esimerkiksi hybridejä, eli eri kaalien risteytyksiä."
Lisäksi Karjula arvioi, että valikoima kasvaa eksoottisten hedelmien sekä porkkanoiden puolella.
"Esimerkiksi papaijasta on jo tullut enemmän lajikkeita tarjolle. Keväällä niitä ja eri mangolajikkeita tulee varmasti vielä enemmän."
Paluun ovat Karjulan mukaan tekemässä monen väriset porkkanat, minkä seurauksena vihanneshyllystä voi löytyä pian oranssien porkkanoiden lisäksi valkoisia, violetteja tai keltaisia porkkanoita.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

