Koira-alan yrittäminen ei ole helppoa
Miten voi olla yksi asia näin vaikea?! Mikä tässä alassa on tulppana?
Hevosalakin mielletään heikosti kannattavaksi ja silti niitä yrityksiä syntyy kuin sieniä sateella, pari uutta lähes joka vuosi!
Koira ei ole läheskään yhtä vaativa kuin hevonen.
Aina ei edes alan yrittäjätkään ole ammattitaitoisia, vaan joku voi perustaa ratsastustallin ihan vain nuoria varten, jotta näillä olisi edes joku paikka minne kokoontua ja missä viettää koulun jälkeen aikaa! Mikä on ongelma, jos haluaa työllistää itsensä alalle, joka kiinnostaa? Mistä löytyisi koira-alan koulutus, joka ei maksaisi lähes 1 000 euroa?
Jos ei kerta hevosalakaan ole kannattavaa, niin miksi ratsastuskouluille sitten annetaan perustamislupia?
Missä ovat koiraihmiset, jotka voivottelevat koirankouluttamisen olevan hankalaa ja monimutkaista? Olen jo ennenkin sanonut, että se ei ole salatiedettä.
Eikö ole koiraihmisiä, jotka haluavat kokeilla jotain uutta, joka ei ole perinteistä koirankoulutusta?
Koiralle voi opettaa lähes mitä tahansa. Isoille koirille on tietenkin helpompaa opettaa asioita kuin pienille, koska niitä voi tarvittaessa auttaa kädellä ja vaikka työntää kääntymään tai peruuttamaan haluamaansa suuntaan.
Minua itseäni kiinnostaa kokeilla kaikenlaisia juttuja koiralle, en minä ole juuttunut tuijottamaan vain perinteiseen istu-maahan-paikka-seuraa-kouluttamiseen. Olisikin kiinnostavaa kokeilla uuden koiran kanssa niitä asioita, jotka olen jo omalle itsepäiselle itälaikalleni opettanut.
Olen opettanut koirani muun muassa ohjasajolle, liinajuoksutukseen, hiihtovaljakkoon ja osaa se myös peruuttaa, väistää ohjaa ja westernin saloihin olen sitä myös koulinut. Koira tuntuu tykkäävän mitä ihmeellisimmistä asioista!
Siksi minä uskallan väittää, että kannattaa kokeilla kaikkea.
Viivi Pitkänen
Hyrynsalmi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
