Tuottajat huolissaan ruuan riittävyydestä
Ruuan riittävyys on keskeisenä aiheena, kun maailman tuottajajärjestö WFO kokoontuu Roomassa loppuviikosta.
Erityisesti WFO on huolissaan siitä, annetaanko maataloudelle riittävät edellytykset vastata maailman lisääntyvään ruuan tarpeeseen.
Maapallon väestömäärän lasketaan kasvavan nykyisestä 7 miljardista 9 miljardiin 2050. Heidän ruokkimisensa on WFO:n mukaan valtaisa haaste, kun samaan aikaan ilmastonmuutos aiheuttaa ongelmia.
Kokouskutsu luettelee maatalouden poliittisiksi ongelmiksi jyrkentyneet hintavaihtelut, markkinoille pääsyn esteet, sijoittajien spekuloinnit maatalousmarkkinoilla ja maatalouden tukien vähenemisen.
Markkinoille pääsy ja tuet ovat perinteisesti olleet kuumimmat keskustelunaiheet, kun eri maiden viljelijäjärjestöjen edustajat ovat kohdanneet.
WFO perustettiin viime vuonna. Sen edeltäjä Ifap ajautui konkurssiin.
MTK ja Pellervo-Seura olivat mukana WFO:n järjestäytymiskokouksessa viime vuonna. Roomassa MTK:ta edustavat puheenjohtaja Juha Marttila, johtokunnan jäsen Kati Partanen ja kansainvälisistä asioista vastaavat toimihenkilöt. Maaseudun Tulevaisuus seuraa kokousta paikan päältä.
WFO:n puheenjohtaja on Robert Carlson USA:sta. Hän edustaa USA:n demokraattien viljelijäjärjestöä, jonka näkökannat ovat lähempänä eurooppalaisia kuin republikaanien järjestön.
Viisijäsenisessä johtokunnassa on edustaja Euroopasta, Aasiasta, Afrikasta ja Pohjois-Amerikasta. Euroopan edustaja on Norjan tuottajajärjestön varapuheenjohtaja Berit Hundåla.
WFO:n toimisto on Roomassa. Paikan valinnan ratkaisi se, että YK:n maatalousjärjestön FAO:n päämaja on samassa kaupungissa.
HEIKKI VUORELA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
