Sade vaihtui aurinkoon Jyväskylässä
Koneagriassa myös Jyväskylän Paviljongin ulkoalueet ovat näytteilleasettajien käytössä. Janne Nousiainen Kuva: Viestilehtien arkistoJYVÄSKYLÄ (MT)
Jyväskylän Paviljonki toimii kymmenettä kertaa Koneagrian näyttämönä.
”Keskiviikon kävijämäärä oli pitkän ajan keskiarvon yläpuolella”, näyttelypäällikkö Marko Toivakka sanoo.
Torstaina väkeä oli liikkeellä paikoin ruuhkaksi asti.
Orimattilalainen Aleksi Rehula oli tullut näyttelyyn kolmen hengen porukalla heti yhdeksältä näyttelyn avauduttua.
”Auto saatiin mahtumaan tuohon parkkihalliin”, Rehula kertoo.
Viljatilaa viljelevää Rehulaa kiinnostivat erityisesti äkeet.
”Näyttelyssä on monipuolinen tarjonta”, hän sanoo.
Paviljongin pihalle rakennetussa telttahallissa Zetorin osastolla maahantuojan edustaja Niko Harju oli torstaina tyytyväinen.
”Keskiviikkona satoi ja oli kylmä, eikä ulkona käynyt ihmisiä läheskään niin paljoa kuin tänään”, Harju kertoo.
Viime vuonna yrityksen osasto oli sisällä.
Siirtymisessä ulos on Harjun mukaan puolensa.
”Saimme isomman osaston ja koneita kattavasti esille. Se on hyvä, että on tarjolla katettu tila myös ulkona.”
Messujen alkupäivinä kontakteja oli Harjun mukaan tullut mukavasti.
”Tällaisina aikoina markkinoilla on kysyntää edullisemmille koneille”, Harju sanoo.
Keskiviikon lehdistötilaisuudessa esiteltiin näyttelyn tuoteuutuuksia ja pohdittiin maatalouden rakennemuutoksen vaikutuksia konekauppiaan näkökulmasta.
”Nyt syksyllä on ostajan markkinat, valmistajat ja myyjät kilpailevat kovaa keskenään”, K-maatalouden ketjujohtaja Antti Meriläinen sanoo.
Konekaupan ketjurakennetta täytyy Meriläisen mukaan suoristaa ja karsia turhia portaita kustannuksien vähentämiseksi.
”Myös näyttelyt ovat iso kustannuserä. Useampi näyttely ei ole alan kannalta kustannustehokasta.”
Meriläisen mukaan maatalouskaupassa pitää tänä päivänä tarjota asiakkaalle kaupan ja myyjän lisäksi myös sähköisiä palveluita.
Konekesko on avannut oman verkkokauppansa varaosille.
Yritys kertoi myös tehneensä puolustusvoimien kanssa puitesopimuksen Weidemann-pyöräkuormaimien toimituksista 2014–2018.
”Määrät ja hinnat ovat salaisuuksia, kun on armeija kyseessä”, myyntipäällikkö Arto Hukka sanoo.
Koneagrian valtuuttama asiantuntijaraati pisteytti messuilla esiteltäviä uutuuksia.
Täydet kolme tähteä sai Junkkarin D300plus, joka on valmistajan kokonaan uusitun kylvölannoitinmalliston suorakylvömalli.
”Uusi mallisto on kokonaan modulaarinen. Samaan perusrunkoon saa useampaa säiliökokoa ja jyräpyörästöä. Myös lisävarusteet ovat yhdenmukaiset”, Junkkarin myyntipäällikkö Jorma Lähetkangas kertoo.
Moduulirakenne helpottaa Lähetkankaan mukaan koneiden valmistusta ja myös ostajan valintoja.
”Suomen kylvökonemarkkinat ovat täynnä. Olemme parantaneet vantaiston kulutuskestävyyttä silmälläpitäen Itä-Euroopan vientimarkkinoita”, Lähetkangas jatkaa.
Kolme tähteä myönnettiin myös Pellon Groupin led-valoilla toteutetulle Evoled-valaisinjärjestelmälle.
”Valaisinten pintalämpötila pysyy alle 45 asteessa, mikä pienentää tulipaloriskiä merkittävästi”, myyntijohtaja Tapani Puumala kertoo.
Valaisimet upotetaan kuusi metriä pitkään alumiinirunkoon, jolloin erillisiä kaapelikouruja valaisinten väliin ei tarvita.
JUKKA LEHTINEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
