Otkes selvittää Husissa huhtikuussa tapahtunutta vakavaa vaaratilannetta
Selvitys valmistunee ennen juhannusta.
Husin mukaan työntekijä oli katsellut esimerkiksi perus- ja perhetietoja sekä henkilötietoja. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN.Onnettomuustutkintakeskus (Otkes) kertoo selvittävänsä Husissa tapahtunutta vakavaa vaaratilannetta, joka oli aiheutunut potilaalle lääkeaineiden sekoittumisesta. Otkes kertoo asiasta Twitter-tilillään.
Vaaratilanne on tapahtunut huhtikuussa. Enempää yksityiskohtia Otkesin viestinnästä ei STT:lle vielä kerrota, sillä tieto tapahtuneesta on tullut keskukselle vapunpäivänä ja selvitystyö on kesken.
Keskus arvelee tviitissään, että selvitys valmistuu ennen juhannusta. Varsinaista tutkintaa tapauksesta ei Otkesin viestinnän mukaan ole tämän hetken tietojen mukaan tarve tehdä. Selvitys tulee olemaan parisivuinen, kun taas tutkinnoista kirjoitetaan tätä laajempi raportti.
Suomen suurin terveydenhuoltoalan toimija Hus toimii Uudellamaalla.
Otkes tekee tutkintaa helmikuussa Satakunnan hyvinvointialueella sattuneesta tapauksesta, jossa annosjakelusta puuttui lääke. Tuolloin kotihoidon iäkäs asiakas kuoli.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






