Energiajuomatvaluvat alakouluun
Suomen Vanhempainliitto haluaa rajoittaa lailla energiajuomien myyntiä lapsille ja nuorille.
”Huolestuttavaa on, että aina vain nuoremmat lapset juovat energiajuomia.
Muoti valuu jo alakouluihin”, suunnittelija Katja Repo Vanhempainliitosta sanoo.
Liitto kerää nimiä kansalaisaloitteeseen. Siinä ehdotetaan elintarvikelakia muutettavaksi niin, että energiajuomien myynti alle 16-vuotiaille olisi kielletty.
Järjestöön kuuluvat vanhempainyhdistykset ovat yhteistyössä kauppiaiden kanssa saaneet aikaan vapaaehtoisia myyntirajoituksia kymmenillä paikkakunnilla, viimeksi Rautalammilla.
Paikalliset kampanjat saivat Vanhempainliiton ajamaan asiaa lainsäädäntöteitse.
Energiajuomista tuskin kohistaisiin, jos käyttö olisi vähäistä. Näin ei kuitenkaan ole.
Monet nuoret ja jopa alle kymmenvuotiaat lapset saattavat nauttia energiajuomaa päivän mittaan tölkkikaupalla.
”Energiajuomat ovat elämäntapa ja juoma siinä missä muutkin”, sanoo eräskin Paimion yläasteen verkkolehdessä haastateltu oppilas. Hän kertoo aloittaneensa ”satunnaisen siemailun” 7–8-vuotiaana.
Vapaaehtoista nuorisotyötä omassa arjessaan tekevä Repo tunnistaa haitat.
”Kofeiinia kertyy liikaa. Se aiheuttaa levottomuutta ja hermostuneisuutta. Nuoren keskittymiskyky on huono, on kuin olisi muurahaisia vatsassa.”
Kansalaisaloitteeseen oli viikon puolivälissä kertynyt yli 5 300 nimeä. Eduskunnan on käsiteltävä aloite, mikäli sen taakse saadaan 50 000 kansalaista. Kampanja jatkuu 3. maaliskuuta asti.
TARJA HALLA
www.vanhempainliitto.fi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
