Hämeessä listattiin vaatimuksia: Ruuan kotimaisuus esiin ja tuottajajärjestölle omat nettitrollit
Maailman ruokaskandaalit tuntuvat Suomessa. MTK-Hämeen syyskokouksessa ruuan alkuperämerkinnät nousivat esiin.
MTK-Hämeen syyskokouksessa Sysmäläinen Sisko Kivelä sanoo, että ravintolayhtiöiden kotimaisuuskampanjoita kannattaa seurata tarkkaan, jotta ne pysyvät lupauksissaan. Kuva: Kari SalonenHÄMEENLINNA (MT)
Ruuan kotimaisuudesta on viime aikoina puhuttu paljon, mutta jouluhössötyksen alkaessa kuluttaja voi helposti unohtaa ostamansa ruuan alkuperän. Sisko Kivelä Sysmästä arvioi keskiviikkona MTK-Hämeen syyskokouksessa, että esimerkiksi ABC-asemilla kotimaista ruokaa -kyltit voivat helposti lähteä ja tilalle tulla jotain muuta, jos kuluttaja ei ole valveilla.
Hän arvioi, että jouluna hinta voi olla lopulta ostopäätöksen painavin kriteeri. Kivelän mielestä ruuan alkuperämerkintöjä pitäisi nostaa entistä enemmän esiin.
Janakkalalainen Päivi Välillä arvuutteli kokouksessa, että mistä tietää, että joulu on tulossa?
"Yle lähettää sikavideoita", hän totesi ja samalla vaatii tuottajajärjestö MTK:ta tarttumaan entistä tiukemmin julkisuudessa käytävään keskusteluun.
Välilä sanoi, että tuottajajärjestöllä pitäisi olla omia "trolleja", jotka vaikuttavat viljelijöiden puolesta yleiseen mielipiteeseen netissä – tietysti viljelijän asemaa puolustaten.
Asia nousi esiin, kun hän piti kokousyleisölle kampanjapuheenvuoron MTK-valtuuskuntapaikan puolesta.
Kuntien hankintoihin uusi ote
Syyskokouksen ruokakeskustelun lämmittelijänä toimi maatalouden ajankohtaisesta tilanteesta esitelmöinyt MTK:n maatalousjohtaja Minna-Mari Kaila. Hän sanoi, että työtä ruuan alkuperämerkintöjen edistämiseksi pitää jatkaa.
Kailan mielestä ensimmäiseksi on puututtava julkisiin, kuntien ruokahankintoihin. Niiden kautta ostetaan vuosittain paljon ruokaa.
"Verovaroin ei saisi ostaa sellaista ruokaa, jotka eivät täytä Suomen tuotantovaatimuksia", hän viitoitti.
Kailan mielestä myös kauppojen kanssa on jatkettava yhteistyötä esimerkiksi "reiluuttamisen" hengessä
Viimeviikkoinen thaibroilerikohu osoitti, että kauppa ei ole immuuni. S-ryhmän ravintolat esimerkiksi päättivät korvata thaibroilerin kotimaisella.
Kaila kuitenkin myönsi, että esimerkiksi pelkkien kinkkukampanjoiden turvin suomalaista ruokaa ei pelasteta. Kannattavuuskriisi vaikeuttaa tuotantoa koko ajan.
"Kohta ei ole nykymuodoilla tuotettua ruokaa ole tarjolla. Tiukkojen normien mukaan tuotetuille elintarvikkeille löytyy varmasti markkinoita."
Kaila sanoo, että kannattavuuden pitää lähteä markkinoilta, koska valtion budjetin tukirahat ovat väheneviä.
"Toivottavasti arvonlisäjakoon saadaan aitoa parannusta," hän viesti.
Luonnonvarakeskuksen laatiman raportin mukaan suomalaisella ruuantuotannolla on useita vahvuuksia. Tuotantoympäristö on terve ja puhdas, tuotteet jäljitettäviä, aitoja, vastuullisesti tuotettuja ja korkealaatuisia, Kaila luettelee.
"Suomen talous kyntää. Silti meillä on ollut varaa jättää ruokasektorin kasvumahdollisuudet käyttämättä."
Kailan mielestä hallituksen pitää tehdä kaikkensa, jotta kotimarkkinoiden toimivuus paranee ja vientiponnistelut tehostuvat.
Monet viljelijät sekä kuluttajat ovat hyötyneet uusista ostoskanavista. Kaila mainitsee lukuisat ruokapiirit ja räjähdysmäisesti kasvaneet Reko-renkaat.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
