Vapo myy maansa jättikaupoilla–rahaa liikkuu satoja miljoonia euroja
Vapo aikoo myydä kaikki omistuksessaan olevat maat, jota on satatuhatta hehtaaria.
Vapo myy maansa ja vuokraa takaisin ne suot, jota tarvitsee turve- ja muuhun tuotantoon. Kuva: Markku PulkkinenVapo aikoo myydä omistamansa satatuhatta hehtaaria maata saadakseen pääomaa muuhun liiketoimintaan, Vapon polttoaineiden liiketoimintajohtaja Pasi Koivisto kertoo.
Koivisto ei halua arvioida kaupasta saatavaa rahasummaa. Kyse on kuitenkin sadoista miljoonista euroista.
Turvetuotantoon tarvitsemansa maat Vapo aikoo vuokrata ostajilta takaisin. Suurinta osaa yhtiö ei kuitenkaan tarvitse.
Myyntityötä tekemään Vapo on valinnut Sisu Partners Oy:n. Koiviston mukaan yhtiöllä on hyvä ymmärrys Vaposta sekä erinomaiset asiakaskontaktit sijoittajiin kotimaassa ja ulkomailla.
Sisu Partners on suomalainen neuvonantaja- ja rahoitusyhtiö, joka on järjestellyt 300 yrityskauppaa 1990-luvulta lähtien. Yhtiön osakkaat ovat Juha Karttunen, Jukka Järvelä, Jussi Majamaa ja Sami Miettinen.
Ostajana voi olla esimerkiksi eläkeyhtiö tai vastaava sijoittaja.
Vapolla on maata ympäri Suomea, mutta enimmäkseen Pohjois- ja Itä-Suomessa sekä Pohjois-Pohjanmaalla. Turvesoiden lisäksi mukana on metsää ja peltoa.
Yhtiöllä on turvetuotannossa 35 000 hehtaaria, josta kolmasosa on vuokrattu ulkopuolelta.
Tavoite on tehdä kaupat ensi kesään mennessä.
Vapo kertoo huomenna keskiviikkona uudesta nykyisestä poikkeavasta liiketoiminnasta, jota varten se aikoo hakea ympäristölupaa usealta paikkakunnalta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
