Maatalouskoneiden myyntikääntyi laskuun Euroopassa
Fendt aikoo harpata kärkeen suurimman tavanomaisen traktorin kisassa. Järkälemäinen 1050-malli tulee myyntiin ehkä ensi vuoden lopulla. Veikko Niittymaa Kuva: Viestilehtien arkistoMaailman johtaviin maatalouskonevalmistajiin lukeutuva yhdysvaltalainen Agco Corporation kertoi markkinanäkymistä maanantaina Newschwansteinin linnassa Baijerissa Saksassa pidetyssä tiedotustilaisuudessa.
Samalla julkistettiin kolme uutta Fendtin traktorimallia, päällimmäisenä uusi 500 hevosvoimaan yltävä 10-sarja.
Pääjohtaja Martin Richenhagen Agcolta arvioi maatalouskonemarkkinoiden kehittyneen odotusten mukaisesti. Vaikka ongelmia on muun muassa Ranskassa, monissa maissa myynti jatkuu entiseen tapaan. Richenhagenin mukaan etenkin Itä-Euroopan, Kiinan ja Afrikan markkinat ovat lupaavia.
Maatalouden perusvire on kokonaisuutena positiivinen. Ruuan tarve lisääntyy väestönkasvun tahdissa ja ruuan tuottamiseen tarvitaan entistä enemmän koneita. Afrikka saattaa olla tulevaisuuden ruoka-aitta, Richenhagen linjasi.
Venäjälläkin on tilaa kasvaa, vaikka Ukrainan kriisi sotkee tilapäisesti markkinoita. Kun Yhdysvalloissa on 25 länsimaista traktoria tuhatta hehtaaria kohti, Venäjällä tullaan toimeen kolmella.
Agcon varapääjohtaja Peter-Josef Paffen Fendtiltä arvioi traktorien myynnin supistuvan tänä vuonna lievästi Euroopassa. Menekin povataan laskevan 171 000 traktoriin, kun viime vuonna yllettiin 178 000 koneeseen.
Mikäli ennuste toteutuu, tästä vuodesta tulee heikoin viiteen vuoteen ja toiseksi heikoin ainakin vuosikymmeneen Euroopassa. Pohjalla käytiin 2009, jolloin kaupaksi meni 159 000 traktoria.
Paffenin mukaan konevalmistajien odotukset ovat heikentyneet nopeasti keväällä. Myynnissä ei ole vielä merkittävää laskua, mutta konealan omat arviot seuraavien kuuden kuukauden näkymistä kielivät vaikeita aikoja.
Euroopan maatalouskonevalmistajien kattojärjestö, Cema, seuraa markkinatilannetta kuukausittain 140 isolle yritykselle tehtävällä kyselyllä. Tuoreimmat tiedot ovat kesäkuulta. Yhtä vaisulta näytti viimeksi neljä vuotta sitten.
Fendtille viime vuosi oli historian paras. Tuotanto kasvoi viidenneksi 17 837 traktoriin. Samaan ei ylletä tänä vuonna. Pudotaan ehkä 17 100 traktoriin, Paffen arvioi.
Notkahduksesta ei odoteta pitkää. Paffen linjasi keskipitkän ajan tavoitteeksi nostaa tuotanto 20 000 traktoriin. Richenhagen tarkensi kysyttäessä, että keskipitkä aika tarkoittaa mieluummin kolmea kuin kymmentä vuotta.
Paffen kävi läpi EU-maiden markkinatilannetta. Ranskassa myynti on notkahtanut. Vetovastuu on Saksalla, jonka myynti on pysynyt vahvana tähän saakka. Oireita käänteestä on ilmassa. Englannissa tulvaongelmat ovat ohi ja kauppa käy kuten ennenkin.
Etelä-Euroopassa kuten Italiassa tukala taloustilanne pitää kysynnän vaimeana.
Suomi luetaan osaksi Pohjoismaita. Näkymät ovat ennallaan, Paffen sanoi.
Yhdysvaltojen Atlantassa päämajaansa pitävä Agco omistaa Fendtin ohella muun muassa Massey-Fergusonin ja Valtran.
VEIKKO NIITTYMAA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
