Urpilainen haluaa vanhat ja työttömät töihin
Yhä useampi suomalainen on saatava töihin. Se tarkoittaa työurien pidentämistä alusta, keskeltä ja lopusta, SDP:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen linjasi keskiviikkona. Hän korosti puoluehallituksessa, ettei yleiseen palkka-aleen ole varaa.SDP:n puheenjohtaja ja valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen mukaan ”lähes jokaisen suomalaisen unelma on elättää itsensä ja perheensä työnteolla”.
”Se edellyttää yhteiskunnan rakenteiden rukkaamista niin, että saamme entistä useamman suomalaisen töihin.”
Työuria on pidennettävä alusta, keskeltä ja lopusta, Urpilainen vastasi, kun MT kysyi, mitä ovat SDP:n keinot ja keitä oleskeluyhteiskunnan jäseniä hän kaipaa työelämään.
Opiskeluaikojen lyhentäminen, työttömien saaminen töihin ja todellisen eläkeiän nostaminen eli myös vanhemman väen pitäminen työssä eläkeikään asti, Urpilainen listasi.
Keinoihin käydään käsiksi hallituksen puolivälitarkastelussa helmikuussa. Samoihin aikoihin on myös hallituksen ja työmarkkinajärjestöjen neuvonpito.
Urpilainen torjui yleisen palkkojen alennuksen jyrkästi. Hänen mielestään julkisen talouden säästöjen etsimisen aikana yritysjohtajat voivat edustaa kohtuullisuutta ja tarkistaa palkkojaan, mutta se ei voi tarkoittaa laajempaa esimerkkiä.
”Yleiseen palkka-aleen ei ole varaa, vaan se on tie lamaan”, Urpilainen sanoi.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

