
TE: Bensan pumppuhinnat alimmillaan neljään vuoteen – tältä näyttää tulevaisuus
Liikenneasiantuntija Hanna Kalenoja kertoo bensan hinnan tulleen tasaisesti alaspäin tänä vuonna.
Näkymät puoltavat tällä hetkellä maltillisia hintoja myös tulevaisuudessa. Kuvassa näkyvät Neste Express Lapinjärven asemalla voimassa olleet hinnat lokakuussa vuonna 2023. Kuva: Jaana KankaanpääAsiantuntija ennakoi Talouselämässä, että bensan hinta kehittyy maltillisesti tulevaisuudessa.
Viime torstaina Polttoaine.net-sivuston mukaan 95-oktaanisen bensiinin hinta oli alimmillaan 1,56 euroa litralta, kun taas dieselin sai edullisimmin 1,47 eurolla per litra.
Polttoaineiden hinnat ovat laskeneet selvästi vuoden 2022 huippulukemista. Viime torstaina 95-oktaanisen bensiinin litrahinta oli alimmillaan 1,56 euroa, mikä on matalin noteeraus sitten syyskuun 2021, jolloin hinta oli 1,74 euroa.
Keskuskauppakamarin johtava liikenneasiantuntija Hanna Kalenoja luonnehtii bensan hinnan olleen tasaisessa laskussa koko kesän.
Liikenneasiantuntija Hanna Kalenoja ei usko pumppuhintojen muuttuvan lähikuukausien aikana. Kuva: Jarno Mela”Nyt on autoilevan kuluttajan kannalta mukava hintataso, ollaan tultu sinne tasolle, jossa viimeksi käytiin vuoden -21 loppupuolella ja ollaan melkein pandemiaa edeltävällä tasolla”, Kalenoja kertoo Talouselämässä.
Kesällä kärjistynyt konflikti Israelin ja Iranin välillä nosti pelkoa polttoainehintojen noususta, kun Iran uhkasi sulkea Hormuzinsalmen, joka on yksi maailman tärkeimmistä öljynkuljetusreiteistä.
Pitkällä aikavälillä hintojen vakautta voisi edistää myös rauha Ukrainassa. Jos Venäjään kohdistuvat talouspakotteet poistettaisiin, venäläinen öljy voisi jälleen virrata maailmanmarkkinoille, mikä lisäisi tarjontaa ja voisi hillitä hintojen nousupaineita.
”Euroopassa on nyt harjoitettu hyvin määrätietoista politiikkaa Venäjältä tuotavan energian vähentämiseksi, eikä paluuta Ukrainan sotaa edeltäneeseen aikaan tulla varmaan koskaan näkemään. Mutta ainakin jossakin määrin esimerkiksi kaasu- ja öljyostoja Venäjältä voitaisiin jatkaa.”
”Tällä hetkellä näyttää siltä, että ei ole sellaisia isoja uusia tekijöitä, jotka nostaisivat raakaöljyn hintaa nyt merkittävästi. Talouden hidas kasvu hillitsee öljyn kulutuksen kasvua ja siten myös hintakehitystä.”
Markkinoita vakauttaa Kalenojan mukaan öljynviejämaiden yhteistyöorganisaatio OPECin toimet purkaa tuotantorajoituksiaan.
Kalenoja ei näe bensan hintaa nostavia tekijöitä lähitulevaisuudessa.
”Tällä hetkellä näyttää siltä, että ei ole sellaisia isoja uusia tekijöitä, jotka nostaisivat raakaöljyn hintaa nyt merkittävästi. Talouden hidas kasvu hillitsee öljyn kulutuksen kasvua ja siten myös hintakehitystä.”
Talouselämä: Autoilijalle tuli hyvä uutinen bensan hinnasta
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






