Maaseudun Tulevaisuus lisäsi jälleen lukijamääräänsä
Suurimpien sanomalehtien lukijamäärät ovat laskussa. Maaseudun Tulevaisuus on kuitenkin poikkeus, lehden lukijamäärä on Kansallisen Mediatutkimuksen mukaan kasvanut 4 000:lla. Myös kuukausiliite Kantri on saanut uusia lukijoita.Maaseudun Tulevaisuus on saanut uusia lukijoita verrattuna edelliseen Kansalliseen Mediatutkimukseen (KMT). Lehdellä on 323 000 lukijaa ja niiden määrä nousi 4 000:lla. Uusi lukijatutkimus julkistettiin 1. maaliskuuta.
Monien Suomen muiden luetuimpien sanomalehtien lukijamäärät ovat laskussa.
Helsingin Sanomat on edelleen ylivoimaisesti luetuin sanomalehti. Lehdellä on 859 000 lukijaa, mutta lehden lukijamäärä on ollut pitkään laskusuunnassa.
Edellisin TNS Gallup Oy:n toteuttama lehtien lukijatutkimus julkistettiin viime syksynä.
MT:n kuukausiliite Kantrin lukijamäärä jatkaa myös kasvuaan. Lehdellä on 205 000 lukijaa.
Viestilehdet Oy:n kustantamien lehtien lukimäärät ovat kasvaneet. Koneviestillä on 195 000 lukijaa ja Aarre-lehdellä on 67 000 lukijaa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
