TEM arvioi räjähdeasetuksen uudelleen
Työ- ja elinkeinoministeriö (TEM) ilmoitti eilen torstaina ottavansa heti uudelleen arvioitavaksi patruunoiden kotisäilytystä koskevan kohdan uudessa räjähdeasetuksessa. Tarkoituksena on palauttaa kotisäilytystä koskeva säännös entiselleen vielä syyskuun aikana.
Patruunat ja ruuti on aiemman säännön mukaan pidettävä lukitussa kaapissa siten, että ne eivät joudu asiattomien haltuun.
TEM kumoaa siten Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukesin määräykset, jotka tulivat voimaan käytännössä ilman siirtymäaikaa syyskuun alusta.
Muun muassa Metsästäjäliitto ja keskustan kansanedustaja Mikko Kärnä pitivät kotisäilytyksen määräyksiä kohtuuttomina.
Ampumatarvikkeita, kuten ruutia, nalleja ja patruunoita, pitää Tukesin mukaan säilyttää kotona tilassa, joka kestää palamatta puoli tuntia. Patruunoissa räjähteitä kuitenkin suojaa hylsy, luoti- tai haulikuppi tai nallin kuori, jolloin ne muodostavat Metsästäjäliiton mukaan pienemmän paloturvallisuusriskin kuin monet kodin kemikaalit.
Kärnä kutsui kaappien merkitsemisvelvoitetta turhaksi sääntelyksi, joka aiheuttaa lisäksi tarpeettomia lisäkustannuksia ammunnan ja metsästyksen harrastajille.
TEM:n mukaan saatu palaute osoittaa, että patruunoiden ja muiden kotona säilytettäviin ampumatarvikkeiden säilytys on perusteltua järjestää yhdenmukaisesti aseiden kanssa. Sääntelyn uudistamista tullaankin jatkossa arvioimaan yhdessä sisäministeriön kanssa, jolle kuuluu ampuma-aselaki.
Kaijaleena Runsten
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
