”Peräänkuulutan kilpailua”
KEURUU (MT)
Keuruulaisen Megamarketin kauppias Kari Ketola ei pelkää kilpailua, päinvastoin.
”Peräänkuulutan kilpailua. Suuret ketjut eivät ole enää niin kilpailukykyisiä, etteivätkö pienet kilpailussa pärjäisi”, Ketola sanoo.
Kun Megamarket avattiin 2011, alkoi kylällä hintakilpailu.
”Kilpailu ei tapa toisia, vaan tuo ostovoimaa enemmän kuin on kauppaneliöitä. Mitä kovempi on kilpailu, sitä kauempaa tulee porukkaa. Väitän, että Keuruulla on edullisemmat hinnat kuin Jyväskylässä, niin elintarvikkeissa kuin käyttötarvikkeissa.”
Keuruu on pieni kaupunki, mutta houkuttelee ostoksille omaa kylää kauempaa. Jyväskylään on 60 kilometriä, Tuuriin 90 ja Tampereelle sata.
Kaupungin kehittämisyhtiö Keulinkin Nea Kontoniemi arvioi, että kaupankäynnin alalla on ollut myötätuulta viime aikoina.
”Keuruulla on kaupungin kokoon nähden normaalit S- ja K-kaupat sekä Lidl. Tänne tulee enemmän rahaa, kuin mitä kaupungin asukasmäärä edellyttäisi”, Invest in Keuruu työ -hankkeen projektipäällikkö Kontoniemi sanoo.
Ketola ei toivo kilpailun tulevan ulkomaisten ketjujen kautta.
”Ne eivät maksa yhteisöveroa Suomeen ja liikevaihtoon verrattuna niissä on vähän henkilökuntaa.”
Yksityiset ovat paremmin kiinni paikallisuudessa. Esimerkiksi kynnys irtisanomisiin on korkea.
”Henkilöt täällä ovat tuttuja ja tunnen heidän perheensä. Irtisanominen olisi iso ja kipeä asia. PK-yrittäjät eivät sille tielle äkkiä lähde.”
Megamarket työllistää 32 henkilöä.
AIMO VAINIO
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
