Maaseudun laajakaistaei pysy aikataulussa
Valtion tavoite rakentaa haja-asutusalueille nopeat, langalliset yhteydet vuoteen 2015 mennessä toteutuu hitaasti.
Maakuntaliitot ovat asettaneet hakuun 315 hanketta, joista puoleen on saapunut tarjous. Toteutusvaiheessa on noin 60 hanketta.
Valmiita liittymiä tarjoaa asiakkaille 10–15 hanketta, arvioi rakennusneuvos Juha Parantainen liikenne- ja viestintäministeriöstä.
Työvoimapula voi olla todellinen este. Sonera on haalinut Lappiin urakoitsijoita Etelä-Suomesta asti.
”Suomesta loppuu kalusto”, ennustaa johtaja Eila Rummukainen Sonerasta.
Yhtiöllä on tapana tarjota valokuitua sinne, missä se rakentaa samaan aikaan 3g-verkkoa.
Maakuntiin on perustettu osuuskuntia rakentamaan verkkoja alueille, jotka eivät kiinnosta teleyhtiöitä.
Harvimmin asutuilla seuduilla rakentaminen voi maksaa liittymää kohti 10 000 euroa, vaikka kaikki hankealueen taloudet lähtisivät mukaan.
Pudasjärven kuntaan perustettava osuuskunta aikoo vaatia sitovia ennakkoilmoittautumisia. Siitä hyvästä luvataan, että sadalla eurolla voi liittyä ja kuukausimaksu on korkeintaan 50 euroa kuussa.
Ministeriössä ollaan toiveikkaita haasteista huolimatta.
”Alkuharjoittelun jälkeen ensi kesänä päästään kunnolla vauhtiin. Kunnat ovat aktivoituneet”, Parantainen luonnehtii.
Sivu 7
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
