SAK:n poliittiset lakot jatkuvat, liittojohtajat kuvailivat työministerin kanssa käytyä tapaamista pettymykseksi – Orpo: Lakkojen jatkuminen erittäin ikävä uutinen
SAK: Kompromissiesitykset olivat pitkälle meneviä, mutta ne eivät saaneet vastakaikua.Palkansaajakeskusjärjestö SAK jatkaa poliittisia työtaisteluita keskeytyksettä, kertoi SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta tiedotustilaisuudessa keskiviikkona.
SAK:n johdon keskiviikkoinen tapaaminen työministeri Arto Satosen (kok.) kanssa oli Elorannan mukaan pettymys.
Elorannan mukaan tapaamisessa ilmeni ymmärrystä SAK:n huomioihin muun muassa paikallisesta sopimisesta, mutta merkittävää vastaantuloa ei ilmennyt. Hänen mukaansa SAK:n kompromissiesitykset olivat pitkälle meneviä, mutta ne eivät saaneet vastakaikua.
”Tuntuu, että hallitus menee entistä syvemmälle omiin tavoitteisiinsa”, Eloranta sanoi.
Hänen mukaansa SAK:n hallituksen kanta oli, että työtaisteluja on jatkettava.
SAK:hon kuuluvan Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto kertoi tiedotustilaisuudessa, että Teollisuusliitto jatkaa jo nyt päätettyjä työtaistelutoimia viikolla, mutta lentoliikenteelle taataan polttoainetta.
Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT myös tiedotti, että se jatkaa poliittisia lakkoja satamien tavaraliikenteessä 25.3.–1.4. Henkilöliikenne toimii normaalisti.
Myös AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko kuvaili päivän antia pettymykseksi.
”Taisi tältä erää jäädä luu kouraan”, Kokko sanoi ja lisäsi, että pallo on edelleen hallituksen päässä.
Sähköliitto kertoi, että jatkaa jo aiemmin ilmoittamiaan lakkoja viikolla.
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) sanoi pitävänsä lakkojen jatkumista erittäin ikävänä uutisena.
Hän sanoi toivovansa, että asioihin etsittäisiin edelleen ratkaisua keskustelemalla ja neuvottelemalla.
Orpo kommentoi lakkouutisia tuoreeltaan toimittajille eduskunnassa.
Hän totesi, että työministeri Arto Satonen käy koko ajan keskusteluja eri osapuolten kanssa ja pyrkimyksenä on löytää sellainen ratkaisu, että asiat saadaan eteenpäin, keskeinen sisältö pitää ja lakot saadaan loppumaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




