Supo: Berliinin tapaus ei muuta Suomeen kohdistuvaa uhka-arviota
Helsingin poliisi on lisännyt läsnäoloaan kaupungilla.Suojelupoliisin uhka-arvio ei ole muuttunut Berliinin tapahtumien vuoksi, kertoo ylitarkastaja Tuomas Portaankorva. Hän kertoo, että supo odottaa lisätietoja eikä lähde arvailemaan, oliko kyseessä esimerkiksi jihadistinen terroriteko.
"Suomi ei ole minkään järjestäytyneen terroriryhmän kohdemaa, mutta yksittäisen väkivallanteon mahdollisuus on kohonnut entisestä lintukotovaiheesta", Portaankorva kertoo voimassaolevasta uhka-arviosta.
Portaankorva sanoo, että kun jotain vakavaa tapahtuu, tietoa ja tilannekuvaa jaetaan myös kumppanimaille. Maassa, johon isketään, alkavat kuitenkin muun muassa lisäonnettomuuksien ehkäisytoimet, rikostutkinta ja tiedonhankinta.
Helsingin poliisi on lisännyt läsnäoloa kaupungilla Berliinin tapahtumien vuoksi. Myös Helsingin poliisi kuitenkin korostaa Twitterissä, ettei turvallisuustilanne ole muuttunut.
Poliisihallituksen poliisitarkastaja Timo Kilpeläinen arvioi aamulla, ettei Berliinin yliajo tullut yllätyksenä, sillä samankaltaisia tapahtumia on ollut niin paljon viime vuosina.
"Tämän hetken tietojen valossa tapahtuma näyttää hyvinkin samanlaiselta kuin ne, joita Euroopassa on parin viime vuoden aikana tapahtunut. Siinä mielessä tämmöinen ei enää tule yllätyksenä", Kilpeläinen sanoo.
Kilpeläisen mukaan tekijän motiiveja on vielä mahdoton arvioida.
Yliajo ei aiheuta Kilpeläisen mukaan Suomessa erityisiä toimenpiteitä. Viranomaisvalvontaa on jonkin verran lisätty jo sen jälkeen, kun Venäjän suurlähettiläs ammuttiin Ankarassa eilen.
Poliisi valmistelee jo uuden vuoden juhlinnan valvontaa koko Suomessa.
Vastaavien tapahtumien täydellinen estäminen on kuitenkin mahdotonta, sanoo Kilpeläinen.
"Valtavista viranomaissatsauksista huolimatta tämänkaltaisia tekoja on mahdoton estää kokonaan länsimaisessa demokratiassa."
Norjassa ja Tanskassa poliisit lisäävät partiointiaan joulumarkkinoilla. NRK:n mukaan poliisi on näkyvästi esillä Oslossa joulumarkkinoiden lisäksi myös keskustan muilla vilkkailla paikoilla. Kööpenhaminassa poliisi partioi joulumarkkinoiden lisäksi keskustan Ströget-kävelykadulla.
Suomessa viranomaisvalvontaa lisättiin Poliisihallituksen mukaan jo eilen.
Berliinissä Saksassa ajettiin eilen illalla rekalla joulutorille ihmisten joukkoon. Ainakin 12 ihmistä kuoli. Turkissa puolestaan ammuttiin valokuvanäyttelyssä Venäjän Turkin-suurlähettiläs.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

