Turun seudulle iso biopolttolaitos
Fortum on päättänyt sijoittaa 40 miljoonaa euroa Turun Seudun Energiantuotannon (TSE) uuteen sähköä ja lämpöä tuottavan voimalaitoksen rakentamiseen Naantalissa. Laitoksessa käytettäisiin aluksi 0,7 miljoonaa kuutiota metsähaketta vuodessa ja myöhemmin jopa 1,2 miljoonaa kuutiota nykyisen kivihiilen tilalla.
Investoinnin kokonaiskustannusarvio on 260 miljoonaa euroa.
Uusi voimalaitos on tarkoitus ottaa käyttöön syksyllä 2017. TSE tekee asiasta lopullisen päätöksen tänä keväänä. Käytännössä päätös on pitkälle tehty, koska yhtiön hallitus sitä suosittaa ja Fortum on isoin osakas.
Uusi voimalaitos korvaa Naantalin jo 50 vuotta käytössä olleen hiilivoimalaitoksen.
Monipolttoainevoimalaitoksessa voidaan käyttää polttoaineina haketta, kivihiiltä sekä hyvälaatuista kierrätysjätettä.
Metsähake kuljetetaan noin 100–150 kilometrin säteeltä laitoksesta, johtaja Jouni Haikarainen Fortumista kertoo.
Tavoite on käyttää biopolttoainetta mahdollisimman paljon, mutta sen saanti Naantalia ympäröivältä alueelta on vaikeaa.
Noin puolet laitoksen polttoaineesta olisi aluksi kivihiiltä, jota kuluisi 200 000–300 000 tonnia vuodessa.
Hakkeen hankinta luo noin 200 pysyvää työpaikkaa ja rakennusvaihe parhaimmillaan työtä noin 500 henkilölle. Rakennustyöt on suunniteltu aloitettavan vuoden 2014 lopulla.
Laitoksen sähköteho on 142 megawattia ja lämpöteho 244 MW. Hanke rahoitetaan osakaslainoilla ja ulkopuolisella rahoituksella.
JOUKO KYYTSÖNEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
