Tukikoulutuksissa väärää tietoa lfa-tuen ehdoista
Maatalouden tukihakukoulutuksissa on kerrottu osin virheellistä tietoa lfa-tuen ehdoista ensi vuonna.
Ensi vuoden alusta alkavalla ohjelmakaudella enintään 25 prosenttia tilan pelloista saa olla kesannolla tai luonnonhoitopeltona, jos niille haluaa saada lfa-tuen.
Maaseutuviraston koulutusmateriaalien mukaan ensi vuosi olisi kuitenkin siirtymäkausi, jonka aikana osuus saisi vielä olla 50 prosenttia.
Se ei viimeisimmän tiedon mukaan pidä paikkaansa.
”Komissiolle lähetetyssä ohjelmassa ei ole esitetty siirtymäaikaa, joten sitä ei voi ottaa kansallisiin säädöksiin”, maatalousneuvos Esko Juvonen maa- ja metsätalousministeriöstä vahvistaa.
Juvosen mukaan rajoituksen tavoitteena on, että tuetaan tuotantoa, eikä pelkästään kesannointia. ”Jos haluaa koko alan tukikelpoiseksi, voi vielä keväällä kylvää tarvittavan alan”, hän muistuttaa.
Rajoitus koskee vain luonnonhoitonurmia. Riista-, maisema ja niittypelloille saa edelleenkin lfa-tuen, vaikka niitä olisi yli 25 prosenttia alasta.
Urjalassa kasvinviljelytilaa pitävälle Tapani Nurmelle muutos aiheuttaa hankaluuksia.
”Miksi muutoksia tehdään marraskuussa, kun kasvukausi on ohi. En minä enää ehdi myrkyttää tai kyntää nurmia.”
Nurmen pelloista lähes puolet on luonnonhoitonurmina. Savimaiden kyntäminen ja kylväminen viljalle ei hänen mukaansa enää onnistu keväällä.
”En saa alaa viljalle enää millään. Ainoa vaihtoehto on laittaa se viherlannoitusnurmeksi.”
Viherlannoitusnurmea saa jatkossa olla vaikka kaikilla tilan pelloilla, kun tähän asti niitä on saanut olla enintään puolet.
NIKLAS HOLMBERG
Komissiolle
lähetetyssä ohjelmassa ei ole esitetty siirtymä-
aikaa, joten sitä
ei voi ottaa kansallisiin säädöksiin.«
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
