Ukkosrintama Itämerellä pakotti venäläisiä matkustajakoneita käyttämään Suomen ilmatilaa
Matkustajakoneista ensimmäiseksi kertoneen Savon Sanomien mukaan torstain vastaisena yönä Kaliningradista Moskovaan matkannut kone kiersi Kaakkois-Suomen kautta Venäjälle. Ylen ja Iltalehden mukaan lentoja oli muitakin.
Venäläisiä matkustajakoneita lensi Suomen ilmatilassa ukkosmyrskyn takia. Kuvassa lennonjohtotorni Helsinki-Vantaan lentokentällä. LEHTIKUVA / MARTTI KAINULAINEN.Venäläisiä matkustajakoneita on kuluneen vuorokauden aikana lentänyt Suomen ilmatilassa ukkosmyrskyn vuoksi.
Suomessa useat tiedotusvälineet ovat kertoneet koneista Suomen ilmatilassa, ja myös Venäjän ilmailuviranomainen Rosaviatsia on kertonut lennoista Telegram-palvelussa julkaistussa tiedotteessaan.
Matkustajakoneista ensimmäiseksi kertoneen Savon Sanomien mukaan torstain vastaisena yönä Kaliningradista Moskovaan matkannut kone kiersi Kaakkois-Suomen kautta Venäjälle. Ylen ja Iltalehden mukaan lentoja oli muitakin.
Tavanomaisesti koneet lentävät Itämeren yllä kansainvälisessä ilmatilassa.
Liikenteenohjausyhtiö Fintrafficin vastuullisuus- ja viestintäpäällikkö Leena Huhtamaa kertoo Ylelle, että Itämerellä ollut ukkosrintama sai koneet muuttamaan lentoreittejään. Vaaralliset sääilmiöt tulkitaan Huhtamaan mukaan hätätilanteiksi, jolloin toisen maan ilmatilaa saa tilapäisesti käyttää.
Rosaviatsia kertoo tiedotteessaan, että huonot sääolot pakottivat kolme venäläisen lentoyhtiön konetta käyttämään Suomen ja Viron ilmatiloja.
Rosaviatsia kiittää Suomen ja Viron viranomaisia avustaan, tiedotteessa sanotaan.
EU on kieltänyt venäläisiä siviilikoneita lentämästä ilmatilassaan sen jälkeen, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Vastaavasti myös Venäjä on kieltänyt usean maan, myös Suomen, lentoyhtiöitä kulkemasta Venäjän ilmatilan yli.
Juttua korjattu klo 19.14: Lisätty Huhtamaan titteliin puuttunut ja-sana.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
