
Hedelmäpuista pulaa puutarhamyymälöissä – koronatilanne on nostanut kiinnostusta hyötykasveja kohtaan
Hedelmäpuut ovat loppuneet täysin useissa puutarhamyymälöissä. Seuraava erä taimia saadaan kauppoihin juhannuksen jälkeen.
Sundbergin Taimiston seuraavat taimet toimitetaan puutarhamyymälöihin juhannuksen jälkeen. Taneli Sundberg tarkasteli torstaina tulevan taimisadon tilannetta. Kuva: Kimmo HaimiHedelmäpuut ovat käyneet kaupaksi poikkeuksellisen hyvin puutarhamyymälöissä koronakevään aikana. Taimistoviljelijät ry:n toiminnanjohtaja Jyri Uimosen mukaan kaikki monivuotiset taimet omenapuista luumupuihin ovat käyneet viljelijöillä vähiin.
"Jos puutarhamyymälässä on tehty runsaat ennakkotilaukset, niin tavaraa on riittänyt paremmin. Sen sijaan pienempiä eriä tilanneiden on ollut hankala saada taimistoilta täydennyksiä."
Hedelmäpuiden taimet myydään tavallisesti 4-5 vuoden ikäisinä, joten kasvaneeseen kysyntään ei voida vastata nopeasti. Uimosen mukaan hedelmäpuiden kotimaisuusaste on taimissa huippuluokkaa, koska Suomen oma lajikkeisto edellyttää omaa tuotantoa.
"Tästä syystä maahantuonnilla ei juurikaan voida paikata tilannetta."
Uimosen mukaan Suomessa tuotetaan vuodessa noin 250 000-300 000 kappaletta hedelmäpuun taimia. Suurin osa sadosta tulee myyntiin keväällä, jolloin puista myydään 70–80 prosenttia. Loppukesästä myyntiin saadaan pienempi erä taimia.
"Mutta valmistuvat astiataimet ovat jo seuraavan kevään myyntitavaraa", Uimonen korostaa.
Korona on Uimosen mukaan nostanut selvästi kiinnostusta omavaraisuutta kohtaan, sillä hedelmäpuiden lisäksi myös marjakasvustot on viety lähes käsistä.
Taimiviljelijöiden keskuudessa vahvistetaan menekin kasvaneen huomattavasti tänä keväänä. Lohjalla sijaitsevan Sundbergin Taimiston Janne Sundberg kertoo, että ensimmäiset uudet taimet voidaan toimittaa kauppoihin juhannuksen jälkeen.
"Toimitamme uusia taimia lajikkeittain. Kaikki taimet eivät tietenkään ole valmiita samaan aikaan."
Kinnalan Taimiston Kaisu Avotien mukaan taimistoissa varaudutaan aina tulevaan kevääseen edellisen vuoden menekin perusteella. Kasvaneen kysynnän varalta taimia tuotetaan tavallisesti hiukan odotettua myyntimäärää isompi määrä.
"Mutta ei tällaista kysynnän kasvua osannut kukaan odottaa", Avotie päivittelee.
Pinsiön Taimiston Sami Pihkoluoma tiivistää taimitilojen tilanteen tehokkaasti.
"Näitä puuvartisia taimia ei tehdä kuten hengityssuojaimia. Tämä on usean vuoden prosessi, eikä kenelläkään ollut viisi vuotta sitten kristallipalloa, mistä olisi nähty että vuonna 2020 korona iskee."
Puutarhuri Kaisu Pajari Puutarhamyymälä Muhevaisen Kontulan toimipisteestä kertoo hedelmäpuiden loppuneen myymälästä jo toukokuun alkupuolella.
"Ennakkotilaus hedelmäpuiden suhteen oli aika maltillinen, eikä uusia eriä enää saatu. Se harmittaa, kun myyntisesonki on kovimmillaan."
Pajarin mukaan saatavuusongelmat ovat koskeneet hedelmäpuiden lisäksi myös muita hyötykasveja.
"Yrtit voidaan saada aika nopeastikin myyntikuntoon, mutta hitaampien esikasvatettavien kasvien kanssa tällaisiin tilanteisiin on hankalampi varautua."
Pirilän Kukkatalon Raision toimipisteessä hedelmäpuita on vielä varastossa. Puutarhuri Päivi Vallusen mukaan menekki on kuitenkin ollut huomattavasti viime vuosia voimakkaampaa.
"Omenapuulajikkeita löytyy vielä, mutta niitä meillä onkin määrällisesti eniten ollut. Kirsikka- ja luumupuiden osalta varastot alkavat käydä jo vähiin. Kaikki satoa tuottava on kiinnostanut tavallistakin enemmän."
Vallusen mukaan hyötykasveja kohtaan osoitettu kiinnostus on jo pitkään ollut Suomessa nousussa. Koronatilanne on korostanut nousussa olevaa trendiä entisestään.
"Ihmisillä on ollut enemmän aikaa olla kotona ja suunnitella pihatöitä. Ja voi olla, että osalla on ollut takaraivossa ajatus osittaisesta omavaraisuudesta", Vallunen pohtii.
"Kasvien viljely on voinut olla henkiseltäkin kantilta hyvä asia koronan aikana, kun päivään saa jotain mielekästä tekemistä."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
