”Fazer nähdään makeisalanedelläkävijänä Euroopassa”
Suomalainen suklaaosaaminen sai kansainvälistä tunnustusta viime viikolla, kun makeisten markkinajohtaja Fazer vastaanotti alalla arvostetun European Candy Kettle Award -palkinnon.
Palkinto myönnetään eurooppalaiselle makeisalan yritykselle, joka on kunnostautunut tutkimus- ja kehitystyössä sekä innovatiivisissa tuoteuudistuksissa ja onnistunut myös markkinoinnissa.
Palkinnon 40-vuotisen historian aikana sen ovat voittaneet muun muassa Nestlé, Haribo, Cadbury ja Ferrero.
Vuonna 1982 saman tunnustuksen saanut Fazer on toinen kahdesti palkittu yritys. Aiemmin vastaavaan on yltänyt vain saksalainen Storck.
“Fazer on suunnitellut ja toteuttanut huipputason makeistehtaan, joka tehostaa yrityksen tunnettuja suklaa- ja leipomotuotantoja. Yritys pitää jatkuvasti yllä korkeimpia laatuvaatimuksia kaikessa liiketoiminnassaan”, tunnustuksen myöntäneen seuran puheenjohtaja Mark Sheffield arvioi.
European Candy Kettle Club koostuu makeisalan raaka-aineiden ja laitteiston toimittajien sekä alan lehdistön edustajista.
”On suuri kunnia ottaa vastaan palkinto, sillä se kuvastaa Fazerin omistautumista laadulle. Meitä pidetään alalla edelläkävijöinä, mikä tuntuu hurjan hienolta”, palkinnon vastaanottanut Majlen Fazer totesi.
Ensi vuonna tulee täyteen 120 vuotta siitä, kun Karl Fazer aloitti makeisten valmistuksen ja käynnisti täysin uuden teollisuudenhaaran Suomessa.
Yhtiö valmistaa yhä laajasti erilaisia makeisia suklaista ja sokerimakeisista lakritseihin ja purukumeihin, mikä on maailmalla poikkeuksellista, makeis- ja leipomoliiketoiminnoista vastaava toimitusjohtaja Tom Lindblad kertoi.
”Se vaatii tuotekehitykseltä monialaista osaamista mutta on rikkaus ja olennainen osa yrityksen historiaa.”
Fazer on alansa ainoa toimija, jonka kaikki makeistehtaat sijaitsevat kotimaassa. Monen muun toimijan tuotanto on hajautettu ulkomaille.
Suomalaisyhtiön kolmella makeistehtaalla työskentelee vakinaisesti yli 550 henkeä.
Vaikka kilpailu on viime vuosina kiristynyt Suomen makeismarkkinoilla, Fazer on onnistunut vahvistamaan asemaansa markkinajohtajana. Sillä on hallussaan noin 40 prosenttia suomalaismarkkinoista.
”Myyntimäärät ovat pari prosenttia viime vuotta jäljessä. Taantumalla on vaikutusta, mutta samalla makeisvero on tehnyt hallaa Suomen markkinoille. Hinnat ovat nousseet huikeasti parissa vuodessa, mikä näkyy kulutuksessa.”
Yhtiö vie kolmasosan makeisistaan ja kasvua pyritään hakemaan juuri viennistä. Ruotsissa ja Venäjällä se on kasvattanut myyntiään jo kolme vuotta peräkkäin. Lentokenttä- ja laivamyynnissä Fazer on jo suurimpien joukossa.
Lindbladin mukaan hinnalla ei kilpailla. ”Pyrimme pärjäämään laadulla ja hyvällä maulla.”
Marraskuussa 2012 Fazer aloitti keksiliiketoiminnan. Paluu on sujunut hyvin, sillä markkinaosuus on tuplaantunut 16 prosenttiin.
TIINA TAIPALE
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
