Ruotsin maidontuottajien puheenjohtaja jättää Arlan
Arlan toimintaan pettynyt Stefan Gård siirtyy Wermlands-meijeriin.
Arlan tuottajahinnat ovat Ruotsin maidontuottajien puheenjohtajan mukaan laskeneet alle tuotannon kannattavuusrajan.Ruotsin maidontuottajien puheenjohtaja Stefan Gård lopettaa maidon tuottamisen Arlan meijeriin.
Asiasta kertoo ruotsalainen Lantbrukets Affärstidning.
Hänen mukaansa Arlan toiminta ei sovi yhteen maan tuotanto-olosuhteiden kanssa.
Gård siirtyy 1. tammikuuta pienemmän Wermlands meijerin toimittajaksi. Hänen tilallaan on tällä hetkellä 130 lypsylehmää, mutta Gård aikoo jatkossa panostaa enemmän emolehmätuotantoon.
Arlan hinnat perustuvat maailmanmarkkinahintoihin. Nyt hinta on noin 2,54 kruunua kilolta. Ruotsin maidontuottajat ovat laskeneet tuotannon kannattavuusrajaksi 4,30 kruunua kilolta.
"Miksi tekisin töitä osuuskunnalle, joka ei vuorostaan hyödytä minua millään tavalla? Se olisi naurettavaa."
Gård siirtyi alkujaan Arlalle, kun maidontuotantojätti hankki omistukseensa Milko-meijerin syksyllä 2011. Milkolle tuotti maitoa yhteensä 560 maitotilaa. Hän kuvailee nykyistä päätöstään silti vaikeaksi.
"Ruotsin markkinoilla on potentiaalia, mutta en usko että muutosta on tulossa. Siksi jätän Arlan", Gård sanoo.
Gård jatkaa yhä työtään Ruotsin maidontuottajien puheenjohtajana.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
