"Tuottajille saatava lisää arvoa markkinoilta", Kimmo Tiilikainen vaatii uusia toimia elintarvikeketjun sääntelyyn
Maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikaisen (kesk.) mukaan elintarvikeketjun toimintaan tarvitaan uusia toimia, koska ketjun itsesääntelyneuvottelut ovat epäonnistuneet.
Maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen (kesk.) maatalouden kannattavuus ei ole parantunut riittävästi. Kuva: Markku VuorikariMaatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikaisen (kesk.) mukaan maatalouden kannattavuuden parantamisessa ei ole päästy riittävästi eteenpäin.
"Tuotannon kannattavuutta on saatava parannettua, ja tuottajille on saatava lisää arvoa markkinoilta. Seuraan tarkasti kotimaassa käytävää keskustelua tuottajan aseman parantamiseksi."
Tiilikaisen mukaan elintarvikeketjun toimintaan tarvitaan uusia toimia, koska ketjun itsesääntelyneuvottelut ovat epäonnistuneet.
MTK:n valtuuskunnan puheenjohtaja Tommi Lunttila vaati keskiviikkona (MT 8.2.) hallitukselta voimakkaampia toimia tuottajien aseman vahvistamiseksi elintarvikeketjussa. Lunttilan mukaan Tiilikaisen traktorimarssin jälkeen koolle kutsumat neuvottelut elintarvikeketjun osapuolten välillä eivät ole tuottaneet tulosta. MTK jäi myös pois elintarvikeketjun kauppatapalautakunnasta. Syynä olivat erimielisyydet kaupan ja teollisuuden kanssa esimerkiksi siitä, voiko tuottaja tehdä lautakunnalle nimettömiä ilmiantoja.
Tiilikaisen mukaan ketjun itsesääntelyneuvottelujen epäonnistuttua näyttää siltä, että tilanteen korjaaminen vaatii uusia ratkaisuja.
"Asian tiimoilta on kokoonnuttu erilaisilla kokoonpanoilla, ja pohdittu mahdollisia vaihtoehtoja. Euroopan Unionissa kaavaillut toimet viljelijän aseman parantamiseksi vaikuttavat myös Suomessa tehtäviin toimenpiteisiin", ministeri sanoo.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
