HS: Perheyrittäjien sahurit kummastelevat Mörttisen valintaa
Versowoodin Kopra paheksuu Leena Mörttisen hallituspaikkaa Metsäliitto Osuuskunnassa.Perheyritysten liittoon kuuluvat yksityiset sahayrittäjät ovat hämmästelleet toimitusjohtaja Leena Mörttisen nimitystä Metsäliitto Osuuskunnan hallitukseen, kertoi Helsingin Sanomat verkossa lauantaina.
HS on tavoittanut Versowoodin teollisuusneuvoksen Keijo Kopran. Tämän mielestä Mörttinen teki virheen lähtiessään osuustoiminnallisen yrityksen hallintoon.
”Eivät perhesahurit tästä pidä. Ei tämä ihan sopivalta näytä”, Kopra sanoo.
”Kun puhutaan paljon kytköksistä eri hallinnoissa ja siitä, kuka saa olla missäkin, ei tämä minusta sopiva kytkös ole”, hän paheksuu.
Leena Mörttinen kertoo keskustelleensa asiasta ennalta Perheyritysten liiton puheenjohtajan Heikki Kovasen kanssa. Hän perustelee ratkaisuaan omalla metsänomistuksellaan ja kiinnostuksellaan voimakkaasti kehittyvään biotalouteen.
”Uskon, että hallituksen jäsenyyden tarjoamasta näkökulmasta investointiympäristöön on liitolle myös hyötyä", hän sanoo.
Hän myös huomauttaa, että hallituksen jäsenyys on nimenomaan koko Metsäliitto osuuskunnan tasolla.
”Huomio on liiketoimintakokonaisuudessa enemmän kuin yksittäisissä liiketoiminta-alueissa. Perheyritysten liitto ei ole toimialaliitto. Intressiristiriitaa ei siten lähtökohtaisesti ole.”
Jos intressiongelmia oman toimitusjohtajuuden kanssa tulee, hän sanoo jääväänsä itsensä sellaisista päätöksistä.
Leena Mörttisen kausi Metsäliiton hallituksessa alkaa ensi vuoden alusta. Perheyrittäjiin hän siirtyi helmikuussa EK:sta, kun Matti Vanhanen palasi politiikan pariin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


