Etelä-Suomessa pyryttää perjantaina lunta – Ilmatieteen laitos varoittaa paikoin erittäin huonosta ajokelistä
Lauantaina lumisateet leviävät myös maan kaakkoisosaan.
Ilmatieteen laitoksen mukaan Suomen eteläosissa on perjantaina voimassa pyryn vuoksi paikoin erittäin huonon ajokelin varoitus. Arkistokuva. LEHTIKUVA / Vesa Moilanen.Etelä-Suomeen on nousemassa perjantaina päivällä lumisadealue, kerrotaan Ilmatieteen laitokselta STT:lle.
”Voidaan puhua jopa lumipyrystä, kun koillistuulikin jonkin verran voimistuu”, sanoo Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Antti Jylhä-Ollila.
Myrskystä ei Jylhä-Ollilan mukaan kuitenkaan ole kyse. Maan eteläosissa on perjantaina voimassa pyryn vuoksi paikoin erittäin huonon ajokelin varoitus, Ilmatieteen laitoksen verkkosivuilla kerrotaan.
Muualla maassa sää on perjantaina pääosin poutainen ja rauhallinen.
Lauantaina lumisateet leviävät myös maan kaakkoisosaan. Lumisateet väistyvät Jylhä-Ollilan arvion mukaan kunnolla vasta lauantai-illan aikana tai sunnuntain vastaisena yönä.
Luvassa on etelässä noin 5–10 senttiä lunta ja maan kaakkoisosassa mahdollisesti jopa 10–20 senttiä, Jylhä-Ollila ennustaa.
Pakkanen kiristyy laajalti
Lapissa ja Keski-Suomessa pakkanen kiristyy perjantaina. Etelärannikolla voidaan olla paikoin plussan puolella.
Jylhä-Ollila ei kuitenkaan pidä todennäköisenä, että tällä viikolla aiemmin mitattu pakkasennätys menisi perjantaina rikki.
Kuluvan talven pakkasennätys mitattiin keskiviikkona Savukoskella Itä-Lapissa. Ilmatieteen laitos kertoi keskiviikkona viestipalvelu X:ssä, että lämpötila oli laskenut Savukoskella varhain aamulla ennen kello neljää 38,9 pakkasasteeseen.
”Sanotaanko, että se on mahdollisuuksien rajoissa, mutta ei välttämättä todennäköistä. Kyllä se (lämpötila) 35 asteeseen nyt heittämällä laskee”, Jylhä-Ollilla povaa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


